Otázky a odpovědi

Hledání v dotazech

Erekce po úrazu penisu

Měl jsem letos úraz svého penisu při sexu a přijde mi, že od té doby mám menší chuť k sexu, a i erekce není taková, jaká byla předtím. Co mohu dělat?

Odpověď

Dobrý den, děkujeme za dotaz. Pokud se problém objevil náhle/po úrazu, je dobré ho konzultovat s lékařem, který vyloučí závažnější příčinu. Obecně kouření, nadměrné užívání alkoholu, nedostatek pohybu, nevhodná strava, obezita, ale i dlouhodobý stres či úzkost mohou mít na poruchu erekce negativní vliv. Další užitečné informace můžete nalézt zde: https://www.lekarnickekapky.cz/leky/spravne-po-uzivani-leku/erektilni-dysfunkce.html.

Tým poradny

Nadýmání a bolest v podbřišku

Jsem 1 rok v remisi po onkogynekologickém onemocnění ovarií. Byly mi odebrány všechny pohlavní organy a prodělala jsem 6 zajišťovacích chemoterapii. CA 125 =9. Kontrola UZ 1x čtvrtletně. Vše ok. Trpím nadýmáním a tupou bolesti v celém podbřišku. Beru probiotika, vybírám stravu, chodím na jógu, ale nic nepomáhá. Mám zase černé myšlenky.

Odpověď

Dobrý den,

určitě doporučuji veškeré obtíže (i takto zdánlivě banální) vždy nejdříve konzultovat se svým onkologem! Pokud jste po rozsáhlejší gynekologické operaci, mohly by některé obtíže i bolesti se zákrokem (a např. následnými srůsty) souviset. Jedině však lékař, který zná historii Vašich zdravotních obtíží (včetně provedených zákroků, užívaných léků, prodělané chemoterapie) se může k Vašim aktuálním problémům vyjádřit a dát Vám jasná doporučení, případně Vás dále vyšetřit.

Doporučuji vytrvat v užívání probiotik, probiotika dodávají do trávicího ústrojí probiotické kmeny bakterií a pomáhají tak obnovit a vyrovnat přirozené složení střevní mikroflóry. V lékárně dále můžete zakoupit přípravky se simetikonem (např. Espumisan®, Degasin®, aj.), které působí proti nadměrnému odchodu střevních plynů. S výběrem konkrétního přípravku Vám jistě poradí kolegové v kterékoliv lékárně.

Pokračujte dále ve výběru vhodné - lehké, nenadýmavé stravy. Zcela omezte nadýmavé potraviny - luštěniny, kapustu, zelí, květák, brokolici, čerstvou cibuli, mléčné výrobky a čerstvé pečivo (pokud byste je konzumovala ve větším množství). Nadměrná plynatost může být také způsobena nevhodným pitným režimem (sycené - perlivé nápoje; džusy) či špatným polykáním (množství spolknutého vzduchu se zvyšuje žvýkáním žvýkaček či pitím brčkem). Strava by měla být minimálně kořeněná - z koření je vhodné používat např. kmín, bazalku, oregano. Popíjet můžete bylinné čaje proti nadýmání, které také zakoupíte v lékárně.

Více informací o správném užívání léků proti nadýmání naleznete např. zde: https://www.lekarnickekapky.cz/leky/leky-proti-nadymani.html

Tým poradny

Krev ve stolici

Mám ve stolici vodově rudou krev po výkonu mi teče ven.

Odpověď

Dobrý den,

bohužel neuvádíte konkrétní léčivé přípravky, které užíváte a Váš dotaz je celkově velmi stručný. Pokud byste potřeboval podrobnější - přesnější odpověď, prosím o doplnění dotazu o léky, které užíváte a rozepsání Vašich obtíží.

Krev ve stolici bývá obvyklým příznakem různých onemocnění. Čerstvá červená krev, odkapávající na stolici (nacházející se na toaletním papíru) pochází vždy z dolní části trávicího traktu - z tlustého střeva nebo konečníku. Často bývá příčinou hemoroidální onemocnění nebo trhlina v řitní oblasti (může být způsobeno průjmy nebo naopak zácpou). Hemoroidy jsou rozšířené cévní pleteně v řitním kanálu, při výrazném zvětšení se mohou projevovat např. bolestí, tlakem i zakrvácením z konečníku. V některých případech mohou za výskytem krve ve stolici stát i nezhoubné výrůstky na sliznici střeva (tzv. polypy). Pokud by se krvácení opakovalo, současný stav se nelepšil nebo se dostavily další obtíže, doporučuji obrátit se na lékaře, který stanoví další vhodný postup, případně Vás odešle na vyšetření ke specialistovi (do proktologické ambulance).

Pokud krev z konečníku neodkapává, ale skutečně teče tak, jak píšete, raději navštivte lékaře co nejdříve (zmiňujete léky na ředění krve, které mohou komplikovat (prodlužovat) hojení a zvyšovat krvácení. V případě velkého krvácení neváhejte kontaktovat lékařskou pohotovostní službu.

Pokud je krvácení menšího rozsahu, můžete si v lékárně zakoupit některý z přípravků na ošetření hemoroidů, které zmírní krvácení, případně bolestivost a urychlí hojení. Kolegové v kterékoliv lékárně Vám s jejich výběrem určitě ochotně poradí. Mezi často užívaná antihemoroidalia patří např.: léčivé přípravky PROCTO-GLYVENOL® rektální čípky nebo mast, DOBEXIL H UNG® rektální mast, PREPARATION H® rektální čípky nebo mast, FAKTU ® rektální čípky nebo mast, popř. zdravotnický prostředek Alfalex® rektální čípky nebo mast. Čípky se zavádí do konečníku obvykle 2x denně, mast se nanáší na postižená místa a dle potřeby vmasíruje 2x – 3x denně (neurčí-li výrobce jinak). Obvyklá délka užívání uvedených antihemoroidalií bývá 2-3 týdny.

Určitě se také zaměřte na úpravu stravování (a tím i konzistenci stolice tak, aby nedocházelo k zácpě ale ani k průjmu) - důležité je zvýšit příjem vlákniny (zeleniny, ovoce) a tekutin (2,5 - 3l neperlivé vody/čaje denně), omezit konzumaci alkoholu a potravin, které vyvolávají zácpu (např. vařená mrkev, borůvky, čokoláda, rýže, banány). Také byste se měl nyní vyhnout ostrým, kořeněným jídlům - strava by měla být lehká, nedráždivá.

Tým poradny

Častá stolice a svědění konečníku

V květnu jsem bral antibiotika, balení po třech prášcích, samozřejmě jsem k tomu podával probiotika abych srovnal střevní mikroflóru, ale od té doby chodím 3 až 5 na toaletu za den. Průjem nemám, bolesti žádné, ale nikdy jsem takto nechodil na toaletu. Jím, jak mám chuť na vše normální, ale svědění kolem konečníku po stolici někdy opravdu veliké. Je vůbec možné že po půl roce se mi to takto nedalo dohromady? Čím to může být děkuji za každou radu.

Odpověď

Dobrý den, děkujeme za dotaz. Pro stabilizaci a harmonizaci střevní funkce doporučuji probiotika střídat, abyste získal co nejširší spektrum probiotických kmenů. Prospěšné je denně užívat minimálně 10 miliard CFU (jednotek tvořících kolonie). Nesmí se zapíjet příliš studeným nebo horkým nápojem. S výběrem konkrétních léčivých přípravků (pro léčbu jsou vhodné registrované léčivé přípravky nikoli doplňky stravy) a jejich správným užíváním Vám poradí odborníci v lékárně, u léčivých přípravků pečlivě přečtete příbalové informace a dodržujte předepsané dávkování.

Co se týká svědění kolem konečníku, pokud je dlouhodobé, doporučuji komplexní vyšetření u lékaře. Potíže s konečníkem mohou mít různou příčinu.

Aktuálně bych Vám doporučila zkusit upravit stravování (které může napomoci upravit četnost stolic za den i svědění kolem konečníku). Důležitý je dostatečný příjem vlákniny (zelenina, ovoce, luštěniny, semena a ořechy, ovesné vločky, celozrné potraviny) a také dostatek tekutin (vody nebo neslazeného čaje podle individuální potřeby). Alkohol, smažená a silně kořeněná jídla, káva, uzeniny vhodné nejsou a mohou zvyšovat dráždění.

Tým poradny

Erektilní dysfunkce

Mám erektilní dysfunkci, myslíte si že by mi pomohly nějaké léky nebo doplňky stravy?

Odpověď

Dobrý den,

na kvalitu erekce může mít mimo jiné velký vliv právě užívání antidepresiv. Bohužel neuvádíte konkrétní názvy užívaných léků tak, abych se mohla k Vašemu problému přesněji vyjádřit.

Obecně, erekci negativně ovlivňuje kouření, nadměrná konzumace alkoholu, nedostatek pohybu, nevhodná strava, obezita, dlouhodobý stres, úzkosti. Volně prodejných přípravků na podporu erekce je velké množství, obvykle obsahují aminokyselinu L - arginin, bylinné složky (kotvičník zemní, ženšen, jinan dvoulaločný, aj.), minerály (selen, zinek). Jedná se o látky, které zlepšují prokrvení pánevní oblasti, zvyšují libido, celkově podporují duševní zdraví a odolnost organismu. Tyto přípravky jsou vhodné pro pacienty s lehkou formou obtíží (dosažení a udržení erekce). U většinu těchto přípravků je vhodné dlouhodobé užívání (zlepšení erekce se dostavuje až v řádu několika týdnů), existují samozřejmě také přípravky určené k užití těsně před pohlavním stykem.

K nejznámějším doplňkům stravy na podporu erekce patří např. : tobolky Arginmax FORTE®, Clavin®, Primulus®, EREGMA Max Power®, Proerecta®, aj.

Nejprve se obraťte na svého psychiatra (lékaře, který Vám antidepresiva předepisuje), poté Vám s výběrem konkrétního přípravku jistě poradí kolegové ve Vaší blízké lékárně.

Více informací o možné podpoře a léčbě problémů s erekcí najdete např. zde: https://www.lekarnickekapky.cz/leky/spravne-po-uzivani-leku/erektilni-dysfunkce.html

Tým poradny

Podezření na kapavku

Kam mám jít, když mám podezření na kapavku?

Odpověď

Dobrý den,

naše poradna se zabývá především správným užíváním léků, jejich dávkováním, případně jejich nežádoucími účinky.

Se svými zdravotními problémy se obraťte na venerologii, popř. dermatovenerologii (často bývá např. v nemocnici při kožní ambulanci otevřena venerologická poradna zaměřující se na pohlavně přenosné nemoci jako je např. kapavka).

Tým poradny

Úzkosti, deprese

Dobrý den, už delší dobu se potýkám s depresemi, úzkostí, špatnými myšlenkami, doma se s přítelem kvůli tomu pořád jen hádáme. Antidepresiva jsem již v minulosti brala ale jelikož jsem řidič, tak hledám nějaký přípravek, který by mi pomohl od těch úzkostných stavů a pomohl mi ke zklidnění. Děkuji moc za každou radu.

Odpověď

Dobrý den,

pokud Vás úzkosti a špatné myšlenky trápí dlouhodobě, určitě byste měla vyhledat odborníka - psychoterapeuta, případně psychiatra.

K dlouhodobému zvládání úzkostí a podobných stavů je vhodná vždy kombinace medikace a současně pravidelné psychoterapie. Užívání léků má velký význam především v počátcích léčby, psychoterapie zaměřená na tzv. kognitivně behaviorální terapii a řízenou práci s dechem může mít z dlouhodobého hlediska velký přínos. Kognitivně behaviorální terapie je krátkodobá forma psychoterapie (obvykle nepřesahuje 20 sezení s terapeutem), která pomáhá pacientům řešit jejich obtíže - objasňuje vztahy mezi přesvědčeními, myšlenkami, pocity a následným chováním. Tato forma psychoterapie Vás může naučit pochopit to, jak Vaše myšlenky a přesvědčení ovlivňují Vaše následné jednání - respektive, jak byste se mohla propuknutí akutních obtíží vyhnout nebo je alespoň lépe zvládnout. Pokud jste tak zatím neučinila, určitě vyhledejte schopného psychoterapeuta (takového, kterého budete moci v případě obtíží kontaktovat kdykoliv, i mimo sezení). U některých pacientů stačí samotná intenzivní psychoterapie, většina pacientů však potřebuje psychoterapii kombinovat s léky. Proto dále doporučuji podstoupit psychiatrické vyšetření a poradit se s lékařem. Existují i antidepresiva, která Vás zklidní ale neutlumí - psychiatr Vám jistě pomůže vybrat lék, se kterým budete moct bezpečně řídit.

V lékárně si můžete prozatím zakoupit pro zmírnění úzkosti, stresu např. volně prodejný přípravek Lavekan® (obsahuje levandulovou silici; užívá se 1 měkká tobolka 1x denně vždy ve stejnou dobu), který pomáhá k navození vnitřního klidu a navození duševní rovnováhy, k lepšímu spánku. Jedná se o nenávykový přípravek, nezpůsobuje únavu ani ospalost.

Více informací o mírnění stresu a možnostech léčby naleznete např. zde: https://www.lekarnickekapky.cz/leky/leky-proti-stresu.html nebo zde: https://www.lekarnickekapky.cz/leky/leky-na-uklidneni-pomuze-klasicka-lekarna-i-prirodni-leky.html.

Tým poradny

Léčba bolesti

Mám před chirurgickým výkonem. Mám jít vytahovat zuby osmičky, které nemám vylezlé, ale také potřebuji nějaké léky na bolest kyčle, neboť mám před TEP. Běž prášku na bolest nemohu ani chodit. Mohu užívat Brufen rapid? Neředí krev, aby nebyl problém s krvácivostí? Jaké léky si můžu vzít na bolest? Děkuji za odpověď.

Odpověď

Dobrý den,

ve svém dotazu nezmiňujete žádné dlouhodobě užívané léky ani onemocnění - nejsem si tedy jistá, zda se skutečně dlouhodobě s ničím neléčíte nebo jste pouze zapomněla tyto informace uvést. Pro doporučení vhodného léčivého přípravku na léčbu bolesti se jedná o informace velmi důležité. Prosím o případné doplnění.

Pokud máte velké bolesti kyčle, doporučuji obrátit se na lékaře (ortopeda či praktického lékaře), který Vám předepíše léky pro Vás vhodné a účinné. Dlouhodobé a velké bolesti, jako je ta Vaše, jsou pro samoléčbu nevhodné.

Pokud nemáte žádné zdravotní omezení (např. onemocnění srdce a cév, zažívací obtíže, onemocnění jater a ledvin, dlouhodobé užívání léků na "ředění krve" či na vysoký tlak krve, aj.), můžete na potlačení bolesti krátkodobě (několik dní) užívat libovolný přípravek i např. tablety Brufen rapid® (účinná látka ibuprofen). Nicméně tento léčivý přípravek není vhodný pro dlouhodobou léčbu bolesti (tak jako žádné z volně prodejných analgetik), ibuprofen může zvýšit riziko krvácení ze žaludeční sliznice, přispět k tvorbě žaludečních vředů či zvýšit celkové riziko krvácení a to především u osob s poškozením zažívacího traktu, pacientů současně užívajících další léky (především léky na "ředění" krve tzv. antiagregancia a antikoagulancia) či užívající iburpofen či jiná nesteroidní protizánětlivá analgetika často a dlouhodobě.

Mezi tzv. nesteroidní protizánětlivá analgetika (protizánětlivé léky tišící bolest) patří kromě ibuprofenu ve formě tablet (léčivé přípravky Ibalgin®, Brufen®, Ibumax®, Nurofen®, Modafen®) nebo tobolek (Ibalgin Rapidcaps®, Nurofen® Rapid 400mg; obvykle se užívá 3x - 4x denně 1 tableta/kapsle)v odstupu minimálně 4 hodin) také diklofenak ve formě tablet (přípravky Voltaren®, Veral®, Diclofenac AL®) , tobolek (Flector rapidcaps ®) nebo čípků (Dr. Müller Diclofenac® 100 mg) - obvykle se užívá 3x denně 25mg (1 tableta) nebo 1x denně večer 100mg (v případě čípků) , naproxen ve formě tablet ( Nalgesin S ®) v dávkování 1 tableta po 8-12 hodinách, kyselina acetylsalicylová ve formě tablet (např. Acylpyrin®, Aspirin®,  Acifein®) nebo rozpustných tablet (Acylpyrin®, Aspirin C®) obvykle se užívá 1tableta (šumivá tableta) s odstupem minimálně 4hodin (maximální dávka 6 tablet/den)

Z volně prodejných léků můžete na bolest užívat léky s paracetamolem ve formě tablet (např. Paralen®, Panadol®, Paramax®), šumivých tablet (Panadol Extra Rapide®, Paralen Rapid®), čípků (Paralen® 500mg čípky). Dospělí a dospívající pacienti starší 15let (s hmotností nad 50 kg) užívají 500 - 1000 mg paracetamolu v jedné dávce (1-2 tablety/šumivé tablety/čípky) podle potřeby v časovém odstupu nejméně 6 hodin. Maximální denní dávka je 4 g paracetamolu (8 tablet/šumivých tablet/čípků). Vyzkoušet lze také kombinované léčivé přípravky ve formě tablet (paracetamol a další látky), které by Vám od bolesti mohly ulevit lépe - např. Valetol® a Saridon® (obsahují propyfenazon, paracetamol a kofein pro zesílený účinek; obvykle se užívá 1-2 tablety v jedné dávce; maximální denní dávka je 5 tablet) nebo Ataralgin® (paracetamol, guaifenesin, kofein; obvykle se užívá 1-2 tablety v jedné dávce, a to maximálně 3x denně).

Výše uvedené léčivé přípravky mezi sebou vzájemně nekombinujte!

Více informací o možnostech léčby bolesti naleznete např. zde:
https://www.lekarnickekapky.cz/leky/existuji-i-jine-leky-proti-bolesti-a-na-snizeni-bolesti-nez-leky.html
https://www.lekarnickekapky.cz/leky/paracetamol-leci-bolest-ne-zanet.html

Dále informace o dlouhodobé podpůrné léčbě při bolestech kloubů naleznete zde:  https://www.lekarnickekapky.cz/nemoci-onemocneni/jak-ulevit-bolavym-kloubum.html

Tým poradny

Zvýšené jaterní testy

Mám zvýšené jaterní testy, které mi zatím znemožňují vykonává moji práci. Zároveň beru triptany na migrénu a ibuprofen na bolest. Jaké brát léky na bolest, co nezatěžují játra? Držím striktní dietu a za půl roku mám jít znovu na testy.

Odpověď

Dobrý den,

správně na bolest užíváte ibuprofen, který patří mezi tzv. nesteroidní protizánětlivá analgetika (protizánětlivé léky tišící bolest). Jsou vhodná pro pacienty s jaterním onemocněním, nicméně nejsou vhodná pro pacienty s onemocněním žaludku, pro pacienty užívající léky snižující krevní srážlivost, tzv. antikoagulancia, léky snižující shlukování krevních destiček, tzv. antiagregancia nebo některé léky na snížení krevního tlaku, tzv. antihypertenziva.

Ibuprofen můžete užívat na bolest ve formě tablet (léčivé přípravky Ibalgin®, Brufen®, Ibumax®, Nurofen®) nebo tobolek (Ibalgin Rapidcaps®, Nurofen® Rapid 400mg) - obvykle se užívá 3x - 4x denně 1 tableta (kapsle) v odstupu minimálně 4 hodin. K protizánětlivým lékům tišícím bolest patří také diklofenak ve formě tablet (přípravky Voltaren®, Veral®, Diclofenac AL®) , tobolek (Flector rapidcaps ®) nebo čípků (Dr. Müller Diclofenac® 100 mg) - obvykle se užívá 3x denně 25mg (1 tableta) nebo 1x denně večer 100mg (v případě čípků) , naproxen ve formě tablet ( Nalgesin S ®) v dávkování 1 tableta po 8-12 hodinách, kyselina acetylsalicylová ve formě tablet (např. Acylpyrin®, Aspirin®, Acifein®) nebo rozpustných tablet (Acylpyrin®, Aspirin C®) obvykle se užívá 1tableta (šumivá tableta) s odstupem minimálně 4hodin (maximální dávka 6 tablet/den).

Zcela vyhnout byste se měla užívání paracetamolu (např. přípravky Paralen®, Panadol,® Paramax®, Coldrex®, Valetol®, Ataralgin®, Migralgin®,aj.).

Více informací o léčbě bolesti při jaterním onemocnění naleznete např. zde: https://www.lekarnickekapky.cz/nemoci-onemocneni/mate-jaterni-onemocneni-co-uzivat-proti-bolesti-a-horecce-kdyz-n.html

Tým poradny

Krém proti pigmentovým skvrnám v těhotenství

Mohu se prosím zeptat, zda složení tohoto výrobku neškodí plodu při používání v těhotenství? Jedná se o produkt ACM DÉPIWHITE ADVANCED krémové sérum proti pigmentovým skvrnám 40 ml. Složení : Aqua, C12-13 Alkyl laktát, Vitis vinifera (Grape) Seed Oil, Glycerin, glycerylstearát, PEG-100 stearát, butylenglykol, kyselina Kojic, propylenglykol, cetearylalkohol, stearylalkohol, cyklopentasiloxan, Paraffinum Liquidum (minerální olej), Coco-glukosid, dimetikon, draselný cetylfosfát, síran hořečnatý, síran manganatý, kyselinu mléčnou, křemičitan hlinitý, askorbyl Methylsilanol pektinát, niacinamid, Reseda luteola extrakt, Arctostaphylos výtažek z listů medvědice lékařské, Carum Petroselinum (petržel), extrakt z Cyclohexasiloxane, fenoxyethanol, akrylát / sodný Sodná acryloyldimethyl taurát kopolymer, Cera Microcristallina (mikrokrystalický vosk), isohexadekan, parafín, tokoferol, polyakrylát zesíťovaný polymer-6, Polysorbát 80, Disodium EDTA, methylpropandiol, O-Cymen-5-ol, metabisulfit sodný, terc-butyl Alkohol, Síran sodný a Sorbitan Oleate. Moc děkuji a přeji Vám krásný den.

Odpověď

Dobrý den,

bohužel neuvádíte, zda krém proti pigmentovým skvrnám používáte již delší dobu a nebo, zda je důvodem pro jeho vyzkoušení výskyt pigmentových skvrn, které vznikly v průběhu těhotenství.

Běžně u většiny žen v průběhu těhotenství vzniká tzv. pigmentová maska nebo-li melasma a to díky zvýšené produkci melaninu v průběhu těhotenství. Jedná se většinou o světle hnědé či našedlé skvrny, které se nejčastěji vyskytují uprostřed čela, na bradě, kolem úst, mívají nepravidelný tvar. U většiny pacientek tato pigmentová maska mizí několik měsíců po porodu. Pokud se jedná i o Váš případ, doporučila bych spíše vyčkat a pokud pigmentové skvrny budou viditelné i několik měsíců po porodu, teprve poté se začít věnovat intenzivnější depigmentační péči.

Krém jako takový je svým složením bezpečný pro užití v těhotenství. Nicméně na těhotných ani kojících ženách nebyl testován a je proto doporučena zvýšená opatrnost při aplikaci. Zpravidla během těhotenství dochází často ke změnám citlivosti (zvýšené citlivosti; poměrně časté jsou alergické reakce na jinak běžně tolerované přípravky) pokožky a proto bych spíše nedoporučila krém aplikovat. Pokud si přejete krém vyzkoušet, doporučuji zvýšenou opatrnost a aplikaci pouze na menší plochy.

Pokud budete v zimě na horách, nezapomeňte aplikovat na obličej opalovací přípravky s vysokou UV ochranou (stejně tak v letním období a to kdekoliv). V lékárně Vám kolegové doporučí konkrétní opalovací krémy a emulze určené přímo pro pleť s pigmentovými skvrnami.

Tým poradny

VYUŽIJTE ON-LINE PORADNU

Ptejte se odborných farmaceutů na oblast léčiv on-line. Rádi Vám zodpoví dotazy související se správným užíváním, dávkováním či (ne)vhodným užíváním léků či lékovými interakcemi nebo s dalšími tématy z oblasti lékárenství. Poradna je anonymní, pro rychlejší a co nejpřesnější odpověď je třeba vyplnit potřebné informace o Vás.

Formulář pro on-line dotaz

Odpověď na Váš dotaz Vám bude odeslána v nejkratším možném čase, obvykle během 1 – 3 pracovních dní. Pokud by Váš dotaz přesahoval rámec kompetencí našich odborníků, informujeme Vás o tom a doporučíme Vám konzultaci u Vašeho ošetřujícího lékaře.

V případě otrav nebo podezření na předávkování léky kontaktujete Toxikologické informační středisko na telefonu

  • 224 919 293
  • 224 915 402

Otázka a odpověď budou v anonymizované podobě zveřejněny na našem portálu.

Vážíme si Vašeho soukromí

Tyto webové stránky používají k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies. Některé z nich jsou k fungování stránky nezbytné, ale o těch následujících můžete rozhodnout sami:
Přečtěte si naše zásady pro soubory cookie

Přihlásit se k odběru novinek