Diabetická noha je označení pro jednu z nejčastějších komplikací diabetu mellitu neboli cukrovky. Syndrom diabetické nohy je postižení tkáně dolních končetin způsobené poškozením cév a nervů v důsledku zvýšené hladiny cukru v krvi. V řadě případů končí až amputací části chodidla nebo nohy, a proto je potřeba věnovat stavu nohou diabetika dostatečnou pozornost.
Syndrom diabetické nohy je podle Světové zdravotnické organizace definován jako vznik vředu nebo destrukce tkáně na nohou u diabetiků. Podle údajů Ústavu zdravotnických informací a statistiky bylo s diabetickou nohou v roce 2012 léčeno v České republice 43 248 pacientů trpících cukrovkou. Jedná se o 5,1 % léčených diabetiků u nás. Nejzávažnějším důsledkem této komplikace je amputace části dolní končetiny. Ročně se jedná o přibližně deset tisíc amputací.
Hlavními faktory, které se podílejí na vzniku diabetické nohy, je poškození nervů a ischemická choroba dolních končetin (nedostatečné prokrvení dolních končetin), které vznikají v důsledku zvýšené hladiny cukru v krvi. Tento proces navíc zhoršuje kouření, snížená pohyblivost kloubů a případná infekce.
V důsledku poškození nervových vláken dochází ke ztrátě citlivosti na bolest a tlak. Ztráta citlivosti je právě jeden z prvních příznaků diabetické nohy. Nedostatečné prokrvení nohou znamená, že tkáně nemají dostatečný přívod kyslíku a živin, jsou náchylnější k poranění a obtížněji se hojí. Tyto chorobné změny vedou k větší zranitelnosti nohou. Člověk trpící diabetem nemusí cítit, že došlo k poranění chodidla, a tak se může problém bez povšimnutí zhoršovat. Nejčastěji dochází k poranění na místech, kde je největší tlak na chodidlo, a to na prstech u nohou, patě nebo na vnější hraně chodidla.
Hojení takto vzniklých poranění je často velmi komplikované v důsledku špatného prokrvení. Špatně prokrvená tkáň má totiž jak malý přísun živin, které jsou nezbytné pro hojení, tak nedostatečné odvádění odpadních látek, které v místě poranění vznikají. V ráně na diabetické noze snáze vzniká infekce a také se snadněji šíří. Důvodem je opět zvýšená hladina cukru v krvi. Kombinace špatného prokrvení a infekce velmi komplikuje hojení. Do špatně prokrvené tkáně nedostatečně pronikají systémově podávaná antibiotika (tablety nebo injekce), a tak se celý proces hojení ještě zpomaluje. Pokud se situace nijak nezlepší, může vzniknout vřed, nebo dokonce může dojít až k místnímu odumření tkáně.
Nejdůležitější je u syndromu diabetické nohy prevence. K té patří udržení optimální hladiny cukru v krvi. To znamená dieta, životospráva, pravidelné návštěvy diabetologa, měření hladin cukru v krvi a správné užívání léčiv na cukrovku. Dále je nezbytná správná péče o chodidla. Základními body jsou:
- Prohlížet si denně nohy (při kontrole nepřístupných míst lze použít např. zrcátko).
- Nohy si pravidelně mýt a pečlivě vysušovat.
- Nosit ponožky s volnější gumou v oblasti kotníku a bérce, aby se zajistilo dostatečné prokrvení nohou.
- Nevystavovat nohy horku, mrazu a dlouho si je nemáčet.
- Nehty si stříhat vždy jen rovně (u starších osob je vhodná pomoc blízké osoby).
- Nedopustit, aby se tvořila kuří oka a otlaky. K odstranění již vzniklých otlaků nepoužívat chemické látky nebo speciální náplasti k odstraňování hyperkeratóz (náplasti na kuří oka, která pomáhají odstraňovat ztvrdlou kůži). Nepoužívat ani ostré nástroje pro pedikúru, svěřit se do rukou odborníka.
- Pečovat o suchou pokožku nohou, pravidelně ji promašťovat (nejlépe neparfémovanými hydratačními krémy vhodnými pro pokožku diabetika, s výběrem se můžete poradit v lékárně).
- Nechodit naboso. Nedoporučuje se nosit boty s vysokým podpatkem a s úzkou špičkou.
- Se všemi (i drobnými ranami) navštívit včas odborníka.
Úspěšnost léčby syndromu diabetické nohy závisí na jejím včasném zahájení. Pokud k poranění nohy dojde, ihned vyhledejte odborníka, který ránu ošetří. Můžete navštívit např. podiatrickou ambulanci (ambulance zaměřená na péči o chodidla a dolní končetiny) nebo nechat ošetření na chirurgovi. O takovém zákroku byste měli informovat i ošetřujícího lékaře. Léčba zahrnuje:
- Lokální terapii (čištění rány, léčba otoku, vlhké hojení).
- Omezení namáhání vzniklých vředů (pojízdná křesla, berle, terapeutická obuv, speciální vložky nebo klid na lůžku).
- Snahu zlepšit nedostatečné prokrvení (přestat kouřit, angioplastika – zprůchodnění uzavřené nebo zúžené cévy, léčba léky).
- Léčbu infekce (antibiotika, čištění rány, případně až chirurgické řešení).
- Podporu tvorby nové tkáně.
- Nepřilnavé kontaktní krytí (často se používá tzv. hydrokoloidní krytí, které v ráně udržuje vlhkost, vytváří prostředí příznivé pro hojení a zároveň absorbuje sekret z rány).
- Prevenci opakovaného vzniku vředu (vhodná obuv, správná péče o chodidla a dolní končetiny, případně korekční chirurgie).
Hojení dále podporuje systémová enzymoterapie. Enzymy podávané ve formě tablet zlepšují prokrvení tkáně, snižují otok a působí protizánětlivě. Zlepšený přívod kyslíku a živin i odplavování odpadních látek z tkáně zlepšuje hojení a snižuje bolestivost. Spolu s tím se také zlepšuje pronikání antibiotik do tkáně, což má vliv na úspěšnou léčbu infekce. Mnohými lékaři jsou proto přípravky pro systémovou enzymoterapii doporučovány jako součást komplexní léčby pacientům se syndromem diabetické nohy. Vhodnost této podpůrné terapie konzultujte vždy s ošetřujícím lékařem. Přípravek, který funguje na principu enzymové terapie (např. Wobenzym®, Apo-Curenzym®), zakoupíte v lékárně.
Některými odborníky jsou také doporučovány bioptronové lampy. Tyto lampy vyzařují světlo, které je podobné slunečnímu světlu, a neobsahuje UV záření. Světelná energie, která proniká do tkáně, stimuluje biologické pochody a podporuje regeneraci. Může tak významně ovlivnit hojení vředů i nehojících se ran po amputaci dolní končetiny. Nezapomeňte však možnost použití tohoto způsobu hojení probrat se svým lékařem.
Nesmíme opominout také diabetickou obuv, která se používá při terapii a také prevenci diabetické nohy. Existují tři typy diabetické obuvi:
- Obuv profylaktická (používaná v prevenci diabetické nohy) – je vhodná jak pro diabetiky bez chronických komplikací, tak i pro ty s poškozením nervů, případně s ischemickou chorobou dolních končetin. Tato obuv je částečně hrazená ze zdravotního pojištění, pokud je lékařem předepsána na poukaz na zdravotní pomůcky.
- Obuv terapeutická (léčebná) – jedná se o víceúčelovou obuv, která slouží k odlehčení tlaku na vzniklé vředy, používá se po amputacích nebo po chirurgických zákrocích v oblasti nohy.
- Obuv ortopedická – je vyráběna individuálně pro pacienty s nízkou amputací v oblasti chodidla (např. amputace článku prstů) nebo pro pacienty se závažnými deformitami (změna tvaru) nohou.
Neméně důležitý je pro hojení ran a vředů také výživový stav. V případě, že je pacient podvyživený a nemá dostatek živin, minerálů a vitamínů, je vhodné zvážit doplňkovou výživu ve formě sippingu (z anglického „to sip“ = usrkávat). Jedná se o výživu ve formě „pitíček“ nebo pudinků. Pro podporu hojení je nejvhodnější sipping, který obsahuje navíc zinek, aminokyselinu arginin a vitamín C, které jsou potřebné pro správné hojení a tvorbu nové tkáně.
Lépe, než řešit již vzniklý vřed, je věnovat péči o nohy dostatečnou pozornost, pokusit se zabránit jakémukoli poškození a kontrolovat nohy a chodidla každý den. Obzvláště důležité je mít pod kontrolou hladinu cukru v krvi a snažit se zlepšit celkový zdravotní stav.
Autor: Mgr. Jana Hrbková, Nemocniční lékárna FN, Brno
Revize (duben 2024): PharmDr. Lucie Malečová, Ústavní lékárna IKEM, Praha
VYUŽIJTE ON-LINE PORADNU
Ptejte se odborných farmaceutů na oblast léčiv on-line. Rádi Vám zodpoví dotazy související se správným užíváním, dávkováním či (ne)vhodným užíváním léků či lékovými interakcemi nebo s dalšími tématy z oblasti lékárenství. Poradna je anonymní, pro rychlejší a co nejpřesnější odpověď je třeba vyplnit potřebné informace o Vás.