Paracetamol je léčivá látka, která snižuje horečku a tiší bolest. Nachází využití při horečce a bolestech provázejících nemoci z nachlazení, při bolestech zubů, svalů, zad nebo bolestivé menstruaci. Je obsažen mino jiné v přípravcích Paralen®, Panadol®, Paramax®, Paramegal®, Coldrex®, Vicks® a dalších. Je dostupný ve formě klasických tablet, šumivých tablet, které se před použitím rozpouští ve vodě, čípků a sirupů pro děti a v poslední době také ve formě prášků určených k přípravě horkých nápojů. Tato forma je příjemná hlavně při chřipce a nachlazení, zabírá rychle a i samotný horký nápoj nám uleví.
Při správném užívání se jedná o velmi bezpečný lék, který může užívat nejen běžná dospělá populace, ale i starší lidé, malé děti, dokonce i těhotné a kojící ženy. U každého léku je však něco, na co si při jeho užívání musíme dát pozor. V případě paracetamolu je to možné poškození jater.
Jak k tomu dochází?
Každý lék, aby mohl působit, musí se nejdřív vstřebat do krve. Krví putuje na místo účinku, kde působí. Pak se v těle, například v játrech, mění tak, aby se deaktivoval a mohl být z těla vyloučen ven. Také paracetamol je přeměňován v játrech. Z malé část paracetamolu při těchto přeměnách vzniká látka, která je pro jaterní tkáň toxická. Ovšem za běžných podmínek má tělo dost „protijedu", který tento toxický produkt přeměny paracetamolu "neutralizuje", tzv. glutathionu.
Podáváte paracetamol dětem? Nebo si chcete pomoci od bolesti po požití alkoholu?
Další užitečné články o správném užívání paracetamolu si přečtěte zde.
Při vysokých dávkách paracetamolu se mohou zásoby glutathionu v těle vyčerpat a pak dochází k otravě. Ovšem za normálních okolností není paracetamol pro tělo nebezpečný. Jako antidotum při otravách paracetamolem je používá tzv. acetylcystein, který se také používá k léčbě vlhkého kašle. ( Je obsažen mimo jiné v přípravku ACC®). V minulosti byla snaha připravit lék který by obsahoval paracetamol, i "antidotum" proti jeho toxickému metabolitu, ale výsledný produkt byl pro trh oproti běžným přípravkům příliš drahý.
K poškození jater po použití paracetamolu může dojít, pokud je překročena maximální dávka, což je u zdravého člověka 4 gramy denně, pokud je paracetamol užíván spolu s dalšími léky poškozujícími jaterní tkáň nebo alkoholem a dále, pokud paracetamol užívá člověk, který již má závažnější jaterní onemocnění.
Přestože jde o dobře účinný lék s nízkou toxicitou, panuje o něm mezi lidmi hodně mýtů. Část veřejnosti považuje léky s obsahem paracetamolu za velmi toxické. Je pravda, že při předávkování paracetamolem může dojít až k jaternímu selhání, ale k tomu dochází až při dávkách nad 10 g paracetamolu denně, což je vlastně 20 tablet klasického Paralenu®. Při běžném dávkování (3-6 tablet za den) poškození jater nehrozí.
Část populace si zase myslí, že paracetamol je dobrý pouze na horečku, ale proti bolesti není dost účinný. Toto přesvědčení vzniklo pravděpodobně proto, že většině lidí používá při léčbě bolesti paracetamolem příliš nízkou dávku. Doporučená dávka paracetamolu při léčbě bolesti pro dospělého člověka je 10 - 15 mg / kg, z čehož vyplývá, že pokud vážíte víc, než 50 kg, není pro vás jedna tableta paracetamolu, která obsahuje 500 mg této látky, dostatečně účinná.
V tabulce jsou uvedeny doporučené dávky paracetamolu podle věku a hmotnosti. Vyčtete z ní jak jednotlivou dávku (co si můžeme vzít "najednou"), tak maximální denní dávku (maximum paracetamolu za jeden den). Intervaly mezi jednotlivými dávkami nesmí být kratší než 4 kodiny. U dětí se nepodávají více než 4 dávky za 24 hodin. Maximální jednotlivá dávka pro dospělého člověka je jeden gram.
Jednotlivá dávka | Maximální denní dávka | |||||||
Věk | Hmotnost | V miligramech paracetamolu | V objemu suspenze (120mg/5ml) | Počet tablet | V miligramech paracetamolu | V objemu suspenze (120mg/ml) | Počet tablet | |
Děti | 3-6 měsíců | 5-6 kg | 72 mg | 3 ml | - | 360 mg | 15 ml | - |
7-8 kg | 96 mg | 4 ml | - | 450 mg | 17 ml | - | ||
6-12 měsíců | 9-10 kg | 120 mg | 5 ml | - | 540 mg | 22 ml | - | |
1-2 roky | 11-13 kg | 144 mg | 6 ml | - | 660 mg | 27 ml | - | |
2-3 roky | 14-16 kg | 192 mg | 8 ml | - | 840 mg | 35 ml | - | |
3-6 let | 17-20 kg | 240 mg | 10 ml | - | 1 g | 41 ml | 2 | |
6-12 let | 21-25 kg | 312 mg | 13 ml | 0,5 | 1,5 g | 62 ml | 3 | |
26-33 kg | 384 mg | 16 ml | 0,75 | 2 g | 83 ml | 4 | ||
34-40 kg | 480 mg | 20 ml | 0,75 | 2 g | 83 ml | 4 | ||
12-15 let | 40-50 kg | 500 mg | - | 1 | 3 g | - | 6 | |
15-18 let | do 50 kg | 500 mg | - | 1 | 4 g | - | 8 | |
nad 50 kg | 500 - 1000 mg | - | 1-2 | 4 g | - | 8 | ||
Dospělí | do 50 kg | 500 mg | - | 1 | 4 g | - | 8 | |
nad 50 kg | 500 - 1000 mg | - | 1-2 | 4 g | - | 8 |
(Tabulka je zpracovaná podle SPC Paralenu®.)
Na závěr bych ráda upozornila, že na trhu jsou přípravky obsahující paracetamol v různých silách (od 100 po 1000 mg). Také si musíme dávat pozor na kombinace přípravků s různými názvy ale podobným složením s obsahem paracetamolu (např. Coldrex® a Paralen Grip®). Při kombinaci těchto přípravků a využívání maximální dávky obou dvou by totiž k předávkování a poškození jater mohlo skutečně dojít. Z tohoto důvodu je lepší používat při léčbě horečky a bolesti jen jeden přípravek, nebo si složení používaných přípravků pečlivě přečíst a v případě, že paracetamol obsahuje více přípravků, do výpočtu maximální dávky zahrnout všechny.
Mgr. Barbora Fialová
Lékárna SN Opava
Přestože se článek věnuje dané problematice podrobně, doporučujeme vám poradit se o nejvhodnějším řešení a postupu s vaším lékárníkem, který dokáže nejlépe vyřešit vaše individuální potřeby.
VYUŽIJTE ON-LINE PORADNU
Ptejte se odborných farmaceutů na oblast léčiv on-line. Rádi Vám zodpoví dotazy související se správným užíváním, dávkováním či (ne)vhodným užíváním léků či lékovými interakcemi nebo s dalšími tématy z oblasti lékárenství. Poradna je anonymní, pro rychlejší a co nejpřesnější odpověď je třeba vyplnit potřebné informace o Vás.