Jak se zbavit akné trvale a efektivně

Akné je velice časté kožní onemocnění postihující všechny věkové kategorie, nejvíce však mladé lidi v pubertálním věku. Probíhá v různém rozsahu. Pokud je postižení kůže výrazné, je potřeba vyhledat kožního lékaře, který vám pomůže vybrat vhodnou léčbu. Mírné postižení lze mírnit i některým přípravkem dostupným bez předpisu , s jehož výběrem vám pomůže i váš lékárník. Tento článek by vás měl seznámit s tímto onemocněním a způsoby léčby.

Jak vzniká akné?

Akné je chronické zánětlivé onemocnění mazových žláz a vlasových folikulů. Patří mezi neinfekční multifaktoriální onemocnění. Postihuje zejména oblasti kůže bohaté na folikuly mazových žláz – obličej, horní polovinu zad a horní polovinu trupu.

Podkladem je ucpání vývodu mazové žlázy v důsledku nadměrné produkce mazu ( viz. Obr. 1/1). Tím se vytvoří rohovinová zátka, která maz nepustí ven (viz. Obr.1/2). Pokračující tlak mazu a zvýšené množení bakterií vyvolají zánět, který se na pletí projeví jako zánětlivá reakce (viz. Obr. 1/3).

Přečtěte si také: Stárnutí pleti aneb „Proti věku není léku“

Faktory ovlivňující rozvoj akné

Genetické vlivy:

Rodinný výskyt akné je častý. Souvisí to s geneticky ovlivnitelnou velikostí a funkcí mazových žláz, tvorbou keratinu a hormonálních poměrů.

Hormonální vlivy:

Množství a kvalita produkce kožního mazu podléhá hormonální regulaci. Sekreci mazu stimulují především androgeny – pohlavní hormony. V pubertě je produkce těchto hormonů zvýšená, proto se akné objevuje hlavně v tomto období. Funkci mazových žláz dále ovlivňují i další hormony – hormony hypofýzy, štítné žlázy či hormony nadledvin. Onemocnění těchto žláz produkující hormony může mít proto vliv na výskyt akné.

Bakteriální flóra:

Osoby s akné mají vyšší výskyt bakterií. Nicméně rozsah a závažnost postižení úplně nesouvisí s množstvím bakterií a ani s osobní hygienou.

Stav imunity:

Stav imunity má vliv na závažnost postižení. Akné je totiž zánětlivé onemocnění, na které reaguje náš imunitní systém. Je-li imunita narušena, záněty jsou rozsáhlejší. Narušená funkce střev – významné centrum imunity – může ovlivnit z těchto důvodu i výskyt a závažnost akné.

Věk:

S rostoucím věkem výskyt akné významně klesá.

Kosmetika:

Nevhodná kosmetika může vést k rozvoji akné. Např. kosmetika s vazelínovým základem zvyšuje ucpávání pórů, alkoholické roztoky zvyšují produkci mazu ... V současné době existuje celá řada léčebných kosmetik. S výběrem vám pomůže odborný personál lékárny, který je v této problematice školen a má spoustu zkušeností z praxe.

Psychika:

Stres zhoršuje akné.

Dietní návyky:

Větší konzumace mléčných výrobků,čokolády, potravin s vysokým obsahem cukru může zhoršovat akné.

Okolní prostředí a klima:

Dlouhodobé vystavování pleti znečištěnému, prašnému či vlhkému prostředí přispívá k rozvoji akné.

Alkohol, kouření:

Alkohol a kouření zhoršuje akné.

Léky:

Některé léčivé látky mohou zhoršovat akné. Z látek dostupných bez předpisu bych jmenovala vitamin B6 ( pyridoxin), B12.

Rozdíl mezi mechanismem vzniku bílého či černého pupínku

Léčba akné

Léčba akné by měla začít v okamžiku výskytu prvních projevů (komedonů). Jedině tak lze zabránit rozvoji těžších forem a případnému zjizvení. Vzhledem k chronicitě onemocnění bývá účinnost léčby zjevná nejdříve po měsíci. Volba terapie je dána závažností klinického obrazu, tedy počtem a charakterem kožních projevů, rozsahem postižení kůže, délkou onemocnění a způsobem hojení.

Při začínajícím, nekomplikovaném akné či v období klidovém je doporučena vhodná kosmetika určena na problematickou pleť. Při závažnějším akné lze zvolit některý přípravek pro místní použití s léčivou látkou. Většina z nich je vázána na recept, existují i dostupná bez předpisu s jehož výběrem vám pomůže odborný personál lékárny.

Závažná forma akné je řešena celkovou terapií (podávanou ústy). Přípravky jsou vázány na recept a výběr záleží na lékaři. Léčba akné je vždy dlouhodobá. Důležitá je tedy spolupráce pacienta a trpělivost, jelikož ne vždy se viditelné účinky dostaví po pár dnech.

Lokální (místní) léčba akné

  • Retinoidy – isotretinoin, adapalen
  • Benzoylperoxid
  • Antibiotika – erythromycin, klindamycin
  • Kyselina azelainová (azelaová)
  • Magistralliter přípravky (přípravky připravované v lékárně pro jednotlivého pacienta dle zadané receptury) - s obsahem chloramfenikolu, kyseliny salicylové, síry, ichtamolu atd.

Obecně u všech lokálních přípravků mezi nejčastější nežádoucí účinky léčby patří začervenání, olupování pokožky. Benzoylperoxid může měnit barvu obočí, vlasů – proto by se neměl dostat do jejich okolí. U mnohých z nich je zvýšená citlivost na UV záření (sluneční záření).

Pacient užívající tuto léčbu by se měli vyvarovat působení slunečního záření a případně použít speciální přípravky s UV ochranou určenou na aknózní pleť. Přípravky se nanáší na omytou, osušenou pokožku 1-2x denně dle typu přípravku. Použití vhodných přípravků k očištění aknózní pleti je důležitá součást účinné léčby.

Celková léčba akné (vnitřně užívaná léčba)

Antibiotika

  • Potlačují bakteriální infekci a snižují počet akné způsobujících bakterií. Léčba je v této indikaci dlouhodobá.
  • Nevýhodou celkové antibiotické léčby je možnost bakteriální rezistence (odolnost bakterií vůči účinnosti látky).
  • Léčbu je vhodné doplnit probiotiky k minimalizaci nežádoucích účinků antibiotik na lidský organismus.

Retinoidy

  • Retinoidy látky mající strukturu odvozenou od vitaminu A. Tyto látky brání předčasnému uzavírání mazových žláz a snižují nadměrnou produkci kožního mazu.
  • Režimová omezení: Retinoidy jsou polykány v podobě kapslí. Vhodné je jejich podání s jídlem. Během léčby je pokožka výrazně citlivá na ultrafialové záření. Léčba je proto užívána v zimních měsících s pauzou v letních měsících.
  • Jaké jsou možné komplikace a rizika? Pacient na začátku terapie podepisuje tzv. Informovaný souhlas, v němž je seznámen se všemi riziky léčby. Zdravotní stav je ověřován kontrolou hladiny jaterních hodnot, hladin cholesterolu a triglyceridů. Běžně se vyskytuje olupování rtů, proto je potřeba rty neustále ošetřovat a je vhodné pravidelné používání balzámů na rty.
  • Jaké jsou nevhodné léky do kombinace? Z přípravků dostupných bez předpisu bych jmenovala hlavně vitamín A.
  • Pro koho není lék vhodný? Těhotná žena nebo uvažující o blízkém početí dále pak pacienti léčící se zvýšenou hladinou krevních tuků nebo nositelé kontaktních čoček.

Mohlo by vás zajímat: Silikony v kosmetice i jinde. K čemu jsou dobré?

Hormonální antikoncepce u žen a dívek

  • K léčbě akné lze použít i vhodnou hormonální antikoncepci . S výběrem poradí Váš gynekolog.

Vhodné doplňky stravy a kosmetika na problematickou pleť

  • Zinek – urychluje hojení, významný minerál pro pokožku i celkovou imunitu
  • AKNECOLOR® – přípravek s účinnou látkou klotrimazol – působí proti plísním (antimykotický účinek). Existuje ve 2 typech odstínů, používá se tedy k překrytí zánětlivých ložisek.
  • Acnevac® – bakteriální lyzát – zvyšuje odolnost organismu na působení obsažených bakterií, které se podílejí na vzniku akné
  • kosmetika na problematickou pleť – s volbou správného přípravku se obraťte na odborný personál, který vám kvalitně poradí. Existuje spousta kvalitních a účinných přípravků, které lze zakoupit v lékárně.

Léčba akné se může být náročná. S důvěrou se vždy obraťte na svého lékárníka či lékaře, který vám s léčbou poradí a vybere ten nejlepší pro vás ze široké škály přípravků. Léčba vždy vyžaduje vaši trpělivost, důvěru a preciznost. Léčba je dlouhodobá, ale zlepšuje kvalitu vašeho života. Úspěšná léčba souvisí i s úpravou jídelníčku a životního stylu.

Mgr. Veronika Hřivnáčová

Lékárna Dr.Max, Opava

Přestože se článek věnuje dané problematice podrobně, doporučujeme vám poradit se o nejvhodnějším řešení a postupu s vaším lékárníkem, který dokáže nejlépe vyřešit vaše individuální potřeby.

aplikace lékárny v čr


VYUŽIJTE ON-LINE PORADNU

Ptejte se odborných farmaceutů na oblast léčiv on-line. Rádi Vám zodpoví dotazy související se správným užíváním, dávkováním či (ne)vhodným užíváním léků či lékovými interakcemi nebo s dalšími tématy z oblasti lékárenství. Poradna je anonymní, pro rychlejší a co nejpřesnější odpověď je třeba vyplnit potřebné informace o Vás.

Formulář pro on-line dotaz

Odpověď na Váš dotaz Vám bude odeslána v nejkratším možném čase, obvykle během 1 – 3 pracovních dní. Pokud by Váš dotaz přesahoval rámec kompetencí našich odborníků, informujeme Vás o tom a doporučíme Vám konzultaci u Vašeho ošetřujícího lékaře.

V případě otrav nebo podezření na předávkování léky kontaktujete Toxikologické informační středisko na telefonu

  • 224 919 293
  • 224 915 402

Otázka a odpověď budou v anonymizované podobě zveřejněny na našem portálu.

Vážíme si Vašeho soukromí

Tyto webové stránky používají k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies. Některé z nich jsou k fungování stránky nezbytné, ale o těch následujících můžete rozhodnout sami:
Přečtěte si naše zásady pro soubory cookie

Přihlásit se k odběru novinek