Zánět močových cest patří po infekci horních cest dýchacích k druhým nejčastějším infekčním onemocněním.
Původci zánětu močových cest
Nejčastějšími původci zánětu močových cest jsou bakterie rodu enterobacteriacae. Až v 75% případů bývá u zánětů močových cest vyvolavatelem bakterie s názvem Escherichia coli. E.Coli se vyskytuje v našem zažívacím traktu a za správných okolností a lokalizací je to pro nás prospěšná bakterie, která se v našem těle stará o to, aby ve střevech nedošlo k přemnožení jiných nebezpečných bakterií. Pokud se však tato bakterie dostane do močového měchýře, kde se snadno usadí a namnoží, může zde způsobit problémy (infekci). Dále se na zánětech močových cest podílejí další mikroby, pseudomonády či streptokoky.
Existují i sexuálně přenosní původci zánětů močových cest, kteří napomáhají k častým problémům s močovými cestami. Mezi nejznámější patří Chlamydia trachomatis, Ureaplazma urealyticum, lidský papilomavirus (HPV), herpetické viry a další.
Infekce provázejí muže i ženy po celou dobu jejich života, jejich výskyt však typicky závisí na věku a pohlaví. Náchylnějším pohlavím k zánětu močových cest jsou ženy, a to vlivem polohy a délce močové trubice, v těhotenství je pravděpodobnost zánětu močových cest až dvojnásobná.
Jak se může zánět močových cest projevovat?
Mezi nejčastější příznaky akutního zánětu močových cest patří: časté nebo bolestivé močení, nutkání na močení, pálení nebo řezání zvláště na konci močení, kalná moč, bolest v podbřišku, zvýšená teplota.
Pokud se u vás vyskytnou další závažnější příznaky, je nutné vyhledat lékaře: horečka, bolesti v oblasti beder, výskyt krve v moči, potíže trvající déle než 3 dny.
Jak předcházet zánětu močových cest?
- dodržovat hygienický režim – preference sprchy před koupelí ve vaně; možnost použití antibakteriálních mycích gelů (Lactacyd, Chilly intima, Saforelle, gely s Tea Tree...)
- dostatečný pitný režim – alespoň 2,5 litru tekutin denně
- vyvarovat se prochladnutí
- nezadržovat moč – v zadržené moči se zadržují i bakterie, které se rády množí
- vymočit se před pohlavním stykem a po něm
- při opakovaných infekcích močových cest nenosit tanga, volit spíše pohodlné bavlněné spodní prádlo
- vyvarovat se pohlavního styku při probíhajícím zánětu (ohrožujete případnou infekcí i vašeho partnera)
- po cvičení nebo plavání se rychle převlékněte do suchého oblečení, pro ženy trpící častými záněty močových cest existují i probiotické tampóny k zavádění před plaváním
- posilování imunity – nejlépe přírodní formou – dostatek ovoce a zeleniny nebo užití vhodných preparátů
Léčivé přípravky a doplňky stravy k léčbě či prevenci zánětu močových cest
Urologické čaje
Složení urologických čajů se liší dle výrobce. Obecně se v nich vyskytují následující bylinky.
Nať zlatobýlu obecného (Solidago virgaurea) – Zlatobýl působí močopudně (zvyšuje vylučování moči). Pro obsah flavonoidů působí protizánětlivě.
Flavonoidy jsou širokou skupinou rostlinných metabolitů, které jsou známé pro své blahodárné účinky na lidské zdraví. Působí protizánětlivě, může se použít k léčbě i prevenci různých zánětů. Dále působí antioxidačně – zneškodňují volné radikály. Volné radikály jsou molekuly, které obsahují nestabilní kyslík, a pokud jich je v našem těle příliš mnoho, mohou způsobit pro naše buňky nenapravitelné škody (například zhoubné nádory). Antioxidanty výrazně snižují jejich počet. Flavonoidy také působí pozitivně na stěnu cév, zvyšují jejich pružnost.
Nať přesličky (Equisetum arvens) – Přeslička působí močopudně. Používá se i k tzv. proplachové léčbě – u bakteriálních infekcí, ledvinných kamenů – není-li kontraindikace (nedostatečná činnost srdce a ledvin provázená otoky). Pro obsah jiných obsahových látek tato bylinka není vhodná na dlouhodobé užívání.
Nať vrbovky (Epilobium) - Pro vysoký obsah flavonoidů v těchto čajích působí protizánětlivě, antibakteriálně. Podobně jako přeslička její použití není vhodné u nedostatečné činnosti srdce a ledvin provázené otoky.
Nať máty peprné (Mentha piperita)- Máta obsažena v těchto směsích díky svým účinkům napomáhá k uvolňování svalstva (spasmolytický účinek) a celkovému zklidnění zánětu.
Nať řebříčku (Achillea millefolium) – Řebříček má podobně jako máta spasmolytický účinek.
Nať, list kopřivy (Urtica dioica) – Kopřiva působí močopudně, dezinfekčně, obsahuje vysoký obsah antioxidantů a tím posiluje celkovou imunitu.
List mědvědice (Arcylostaphylosis uva-ursi) – Pro obsah účinných látek má silné antiseptické a protizánětlivé působení. Medvědice je při delším užívání mírně toxická. Ve vysokých dávkách může způsobit nevolnost. Není vhodná pro děti a kojící ženy. Může způsobovat zácpu, a proto není vhodná pro pacienty trpící tímto problémem.
Březový list (Betula pendula) – Bříza působí močopudně, pomáhá rozpouštět a vylučovat ledvinné kameny.
Nať rdesna ptačího (Polygonum aviculare) – Rdesno působí močopudně a protizánětlivě.
Jehlicový kořen (Ononis spinosa) – Bylinka má močopudný účinek.
Kořen petržele (Petroselinum crispum) – Petržel má močopudný, desinfekční a protikřečový (spasmolytický) účinek.
Květ bezu černého (Sambucus nigra) – Bez černý patří mezi oblíbené bylinky s mnohými léčivými účinky: močopudný, čistí ledviny od usazenin, zklidňuje křeče a dokáže snižovat i tělesnou teplotu.
Některé uvedené bylinky lze zakoupit i v jednosložkových čajích. U jednotlivých čajů je potřeba vždy brát na vědomí věková omezení, kontraindikace (stavy, onemocnění kdy je užívání přípravku zakázáno) a nežádoucí účinky.
Brusinkový extrakt
Získává se lisováním plodů kanadských velkoplodých brusinek (Vaccinium Macrocarpon). V lékárnách je dostupný ve formě tablet nebo sirupů (většinou v kombinaci s jinými účinnými složkami). Léčivé účinky bylinky jsou známy již dlouho, přesný mechanismus působení však není přesně znám. Za účinné působení zodpovídají dle moderních výzkumů proanthokyanidiny.
Docentka Terri Camesanová se svými studenty Yatao Liuovou a Paolou Ponton-Arangovou zjistily, že proanthokyanidiny narušují bakterie E. coli třemi způsoby. Ty pak nejsou schopny přilnout ke stěnám močových cest a jsou vyplavovány z těla ven, takže zánět nevzniká. Pro své účinky se brusinkový extrakt užívá jak k léčbě akutních zánětů močových cest, tak i prevencí recidiv (návratů onemocnění). Věková omezení a omezení použití v těhotenství a kojení se liší dle výrobců a přípravků, proto se neváhejte obrátit o radu na svého lékárníka.
Brusinkový extrakt pomáhá nejen při zánětu močových cest. Lidé, u nichž se záněty opakují, ho mohou užívat také preventivně. Látky obsažené v brusinkách mají i řadu dalších pozitivních zdravotních účinků. Snižují například riziko kornatění tepen, protože snižují hladinu celkového cholesterolu, a zvyšují hladinu dobrého cholesterolu. Brusinková šťáva pomáhá v prevenci žaludečního vředu a podle některých výzkumů pomáhá i odstraňovat bakterie z ústní dutiny.
D-manóza
Manóza je jednoduchý cukr s léčivými účinky. Tento cukr se vyskytuje i v některých druzích ovoce (hrušky, jablka). Na rozdíl od jiných cukrů se tento cukr nevstřebává a neovlivňuje tak hladinu cukru, takže je vhodný i pro pacienty s cukrovkou.
Tento cukr se vydatně vylučuje ledvinami do moče. V močovém ústrojí k sobě napomáhá "nalepit" škodlivé bakterie a ty jsou poté snáze vyplaveny společně s močí, zároveň pak brání přilnutí škodlivých bakterií na stěny močového traktu. D-manóza je dobře snášena bez nežádoucích účinků, působí rychle a účinně. V menších dávkách ji můžeme použít i jako prevenci opakujících se zánětů.
Buchu (Zápašnice březová)
Listy tohoto keříku obsahují éterické oleje, flavonoidy, glykosidy, slizové látky a tanin. Účinné látky z listů keříků působí močopudně, čistí a tonizují sliznici.
Lyzát E.coli
Bakteriální lyzát (směs usmrcených nebo jinak přeměněných bakterií) z nejčastějšího původce močových infekcí se dá použít jako prevence opakujících se infekcí, tak i jako podpůrná léčba akutního zánětu močových cest.
Léčivý přípravek obsahující tento lyzát je registrován u Státního ústavu pro kontrolu léčiv jako léčivo, jehož výdej je vázán na lékařský předpis. Princip působení se dá zjednodušeně shrnout tak, že tento lyzát aktivuje imunitní systém a tím se zvýší odolnost vůči infekcím způsobené bakterií E.coli.
Probiotika
Probiotika jsou další skupinou vhodnou k podpůrné terapii i prevenci zánětů močových cest. Efekt probiotik v léčbě a prevenci urogenitálních infekcí je vysvětlován několika mechanizmy: přilnutí probiotických bakterií k epitelu brání přilnutí patogenů; vyvázání patogenů vazbou s nimi; produkcí antimikrobiálních látek; stimulací imunitního systému.
Enzymová terapie
Enzymy jsou obsaženy v různých přípravcích a výrazně zvyšují účinnost antibiotické terapie, dále se využívá jejich protizánětlivého účinku. Enzymová terapie se dá tedy použít jako podpůrná léčba zánětů močových cest, nebo jako doplněk preventivní péče. Pro správný účinek je potřeba dostatečná dávka a užití nalačno (30 minut před jídlem) za současného vypití alespoň 250ml tekutiny bez obsahu bílkovin (voda a jiné...).
Tinktura z lichořeřišnice větší (Trapaeolum majus)
Tato bylinka pochází původem z Jižní Ameriky. V některých herbářích je nazývána "rostlinné antibiotikum". Používá se při akutních i chronických zánětech močových cest i horních cest dýchacích. V organismu se jedna z účinných látek mění v mikrobiálně účinnou složku benzylisothiokyanatan, která působí proti mnoha bakteriím. S výhodou se používá i při kombinaci s antibiotickou léčbou pro posílení a doplnění jejich účinku. Bylinka je dobře snášena bez závažných nežádoucích účinků a kontraindikací (je vhodná i pro pacienty užívající lék warfarin).
Rowatinex
Patří mezi registrované léčivé přípravky určené k léčbě infekcí zánětů močových cest. Při tomto problému působí spasmolyticky, diureticky, protizánětlivě. Je účinný proti mnoha bakteriím způsobující infekci. Obsahuje směs účinných látek. Přípravek není vhodný pro ženy v prvním trimestru těhotenství a při kojení.
Při výběru vhodné léčby se vždy poraďte se svým lékárníkem.
Mgr. Veronika Hřivnáčová
Lékárna Dr. Max, Opava
Přestože se článek věnuje dané problematice podrobně, doporučujeme vám poradit se o nejvhodnějším řešení a postupu s vaším lékárníkem, který dokáže nejlépe vyřešit vaše individuální potřeby.
VYUŽIJTE ON-LINE PORADNU
Ptejte se odborných farmaceutů na oblast léčiv on-line. Rádi Vám zodpoví dotazy související se správným užíváním, dávkováním či (ne)vhodným užíváním léků či lékovými interakcemi nebo s dalšími tématy z oblasti lékárenství. Poradna je anonymní, pro rychlejší a co nejpřesnější odpověď je třeba vyplnit potřebné informace o Vás.