Příprava cytostatik (protinádorových léků) v lékárně – od předpisu k pacientovi

Když přijdete do lékárny, nejdříve uvidíte oficínu – místnost, kde se vydávají léky na lékařský předpis a volně prodejné přípravky. Do jiných prostor v zázemí lékárny se zpravidla nedostanete, proto vás provedeme některými z nich, včetně velmi specializovaných, abyste si mohli lépe představit, kolik přístrojů, zajímavých prostor a vědomostí je potřeba k výrobě léků, například cytostatik, kterým se někdy říká „protinádorová chemoterapeutika“. Vedle radioterapie a chirurgické léčby patří k základním metodám léčby nádorových onemocnění.

Zveme Vás na malou procházku po oddělení centrální přípravy cytostatik.

Oddělení přípravy cytostatik musí být prostorově odděleno, vstupuje tam pouze povolaný personál. Všechny místnosti jsou v logické návaznosti na určenou třídu čistoty vzduchu, protože není vzduch jako vzduch. Ten, který běžně dýcháme je z hlediska čistoty pro některé činnosti v lékárně nedostatečně kvalitní, proto se musí velmi náročně čistit, aby při přípravě nedošlo ke kontaminaci (znečištění) léčiva a případné následné infekci pacienta. Kromě příslušné čistoty vzduchu je zajišťováno jeho řízené proudění, aby byl chráněn nejen připravovaný produkt ale také, aby byl chráněn zdravotnický personál, který cytostatika připravuje k použití.

Oddělení centrální přípravy cytostatik má čtyři pracoviště:

1)   Dokumentační místnost

2)   Místnost, kde jsou uchovávány léčivé přípravky ze skupiny cytostatik

3)   Místnost pro přípravu a kompletaci cytostatických léčiv

4)   Místnost pro vlastní přípravu, kde je umístěn izolátor

Pro bezpečný provoz tohoto oddělení je třeba získat od státních úřadů mnoho povolení a schválení, a také zajistit pravidelnou validací (ověření funkčnosti přístroje), aby byla zaručena bezpečná příprava léků. Pojďme projít místnosti, prohlédnout přístroje a pomůcky, které se k přípravě cytostatik používají. Prosím, račte dál, otevíráme dveře, za kterými se seznámíte s jednotlivými kroky, od doručení předpisu na individuální přípravu cytostatik do lékárny, až po jeho předání na příslušnou onkologickou ambulanci pro aplikaci pacientovi.

Začínáme...

Příprava na ředění cytostatikaImpulzem k přípravě cytostatik je okamžik, kdy je doručena do lékárny žádanka na přípravu cytostatik (tzv.„chemolist“). Obsahuje údaje o pacientovi, včetně jeho výšky, hmotnosti a povrchu těla, které slouží pro výpočet dávky, údaj o předepisujícím oddělení nemocnice, jméno ošetřujícího lékaře, daný lék v požadované koncentraci a nosný roztok (obvykle fyziologický roztok chloridu sodného nebo 5% roztok glukózy). Vše si připravíme, včetně návodu na přípravu, vypočteme dávku dle hmotnosti, výšky a tělesného povrchu a přípravíme štítek neboli signaturu.

Všechna připravená léčiva i nosné roztoky otřeme dezinfekčními ubrousky a podáme prokládacím okénkem do místnosti, kde je izolátor.

IzolátorIzolátor je přístroj zajišťující bezpečné naředění cytostatika na vypočtenou koncentraci určenou lékařem pro konkrétního pacienta. Pracovní prostor vypadá jako velké průhledné akvárium, ve kterém jsou dva otvory s rukávci zakončenými rukavicemi. Z pravé i levé strany jsou vstupní a výstupní komůrky. Z jedné strany se do komory umísťuje nenaředěné léčivo, nosný roztok a štítek, kde je uvedeno jméno pacienta, druh cytostatika a návod k ředění. Když je lék asepticky připraven, posouvá se do druhé komory, odkud je odebrán, zkontrolován, případně zabalen do hliníkové fólie, pokud se jedná o lék, který by se na světle rychle rozkládal. Vzduchotechnika v izolátoru zajišťuje specifické proudění vzduchu, které jistí jednak sterilitu produktu ale také podtlakem uvnitř izolátoru navozuje bezpečnost pro připravující personál – vzduch z vnitřního prostoru izolátoru se nedostává vůbec k připravujícímu pracovníkovi. Celý přístroj je umístěn v místnosti s vysokou třídou čistoty prostředí.

Na konci přípravy je naředěné cytostatikum vloženo do výstupního prokládacího okénka. Zde lékárník znovu vše zkontroluje, daný lék zabalí do konečné folie a uloží do přepravního boxu, který je následně transportován na oddělení, kde proběhne samotná aplikace pacientovi.

Důležité je i správné oblečení

Izolátor a oděvyPro přípravu se používají speciální oděvy – kukly, kombinézy a návleky z materiálu neodlučujícího žádné částice (bezúletové tkaniny), vhodné pro prostředí nejvyšší čistoty A. Nitrilové rukavice (chemoprotektivní) a roušky na ústa zajišťují přípravu mikrobiologicky nezávadnou. K pacientovi se tak lék dostává v naprosté čistotě, vhodný pro aplikaci do žíly nebo připraveného portu.

Pro daná oddělení a jednotlivé místnosti, přístroje, zařízení a pomůcky platí přísný sanitační program, přípravky a frekvence úklidu i monitorování čistoty vzduchu. Pro jednotlivé místnosti se používá odlišné pracovní oblečení. Nelze zde nosit hodinky, náušnice, šperky ani make-up a jiné „ženské“ ozdoby. Platí nepsané pravidlo: jednoduchost a prvotřídní čistota. Průběžně jsou zaznamenávány technické parametry bezpečnosti izolátoru (podtlak), teploty v daných místnostech a v lednici, kde jsou uložena léčiva vyžadující sníženou teplotu.

Oděvy pro přípravu cytostatikJelikož jsou cytostatika pro běžného zdravého člověka nebezpečná (zastavují růst živých tkání a buněk), proto musí i likvidace veškerých odpadů podléhat speciálnímu režimu. Také praní oděvů probíhá ve zvláštních pračkách v předepsaném režimu, nebo se používají jednorázové oděvy.

Příprava cytostatik v lékárně je součástí procesu, který začíná diagnózou onemocnění lékařem, zvolením vhodného léčebného postupu, dalších potřebných vyšetření a pokračuje individuální přípravou léku pro konkrétního pacienta. Podle předpokládaných a očekávaných nežádoucích účinků může být léčba doplněna o tzv. premedikaci (podání některých léků před vlastním cytostatikem) a následnou „doplňkovou“ léčbu. Jde například o léky na potlačení pocitu na zvracení, snížení bolesti, na překyselení žaludku, protizánětlivé léky, antidota aj.

Lékárna zajišťuje celý komplex těchto činností tak, aby byla péče o pacienta co nejkvalitnější a nejbezpečnější. Cílem nás všech společně s lékaři je dosažení maximálních léčebných účinků za současné minimalizace nežádoucích účinků a jiných rizik spojených s léčbou.

Mgr. Michaela Šímová

Nemocniční lékárna Kladno


VYUŽIJTE ON-LINE PORADNU

Ptejte se odborných farmaceutů na oblast léčiv on-line. Rádi Vám zodpoví dotazy související se správným užíváním, dávkováním či (ne)vhodným užíváním léků či lékovými interakcemi nebo s dalšími tématy z oblasti lékárenství. Poradna je anonymní, pro rychlejší a co nejpřesnější odpověď je třeba vyplnit potřebné informace o Vás.

Formulář pro on-line dotaz

Odpověď na Váš dotaz Vám bude odeslána v nejkratším možném čase, obvykle během 1 – 3 pracovních dní. Pokud by Váš dotaz přesahoval rámec kompetencí našich odborníků, informujeme Vás o tom a doporučíme Vám konzultaci u Vašeho ošetřujícího lékaře.

V případě otrav nebo podezření na předávkování léky kontaktujete Toxikologické informační středisko na telefonu

  • 224 919 293
  • 224 915 402

Otázka a odpověď budou v anonymizované podobě zveřejněny na našem portálu.

Vážíme si Vašeho soukromí

Tyto webové stránky používají k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies. Některé z nich jsou k fungování stránky nezbytné, ale o těch následujících můžete rozhodnout sami:
Přečtěte si naše zásady pro soubory cookie

Přihlásit se k odběru novinek