Léky na uklidnění jsou přípravky, které používáme k odstranění psychických poruch mírného charakteru, nevyžadujících výlučně odborné vyšetření psychiatrického lékaře, dále k odstranění somatických příznaků, které tyto poruchy provázejí anebo provázejí jiná onemocnění, u nichž je tento zklidňující efekt žádoucí (např. epilepsie, onemocnění srdce, vysoký krevní tlak), a také k navození takového stavu, který usnadní usnutí.
V úzkém slova smyslu se jedná o léky, které odborně označujeme jako sedativa. Zklidňují jak psychický stav, tak motorické funkce, snižují vnímání a bdělost, ale přímo nenavozují spánek.
Mohlo by vás zajímat: Psychosomatika: Jaký je vliv psychiky na lidské zdraví?
Většinou však tyto léky nemají pouze sedativní účinek, ale v závislosti na dávce působí tlumivě na centrální nervový systém v různé míře (anxiolyticky - zmírňují úzkost a psychické napětí, sedativně, až hypnoticky a narkoticky). Výsledným efektem je zklidnění, ospalost, snížené vnímání, zpomalené myšlení a řeč, apatie, dezorientace a opilý vzhled, vyšší dávky některých látek působí hlubokou sedaci a navozují stav podobný spánku.
Z širšího pohledu sem tedy můžeme zahrnout také léky z těchto skupin (některé z nich je pak možné zařadit i do více skupin najednou):
- Hypnotika jsou léky určené ke zvládnutí krátkodobé nespavosti, neřeší příčinu, pouze potlačují nespavost jako symptom.
- Anxiolytika jsou léčiva zmírňující psychické napětí, úzkost, nervozitu a strach, částečně pak mají i účinky hypnosedativní, antikonvulzivní (proti křečím) a myorelaxační (uvolňují svalové napětí)
Jejich časté a dlouhodobé používání vyvolává závislost, proto by jejich podávání mělo trvat co nejkratší možnou dobu – jsou vhodné pro zvládnutí období krize, úzkosti, velkého smutku či strachu. Tato léčiva často vedou k únavě, otupělosti a ospalosti. Během léčby je třeba se vyhnout konzumaci alkoholických nápojů a jiných tlumivých prostředků, které umocňují jejich účinky (a to především nežádoucí).
Léky zmírňující úzkost a psychické napětí
Praktický lékař či psychiatr může v případě krátkodobé léčby nespavosti či úzkosti předepsat různé léčivé přípravky. Mezi nejčastěji užívaná anxiolytika patří benzodiazepiny:
- krátkodobě působící (do cca 2 hodin) - oxazepam, triazolam;
- se střední dobou účinku (6 - 8 hodin) - nitrazepam, flunitrazepam, alprazolam;
- dlouhodobě působící (až 12 hodin a více) - diazepam, klonazepam, chlordiazepoxid.
Všechna tyto léčiva jsou volbou při krátkodobém zvládnutí úzkostných či panických stavů a s nimi souvisejícími problémy se spánkem. Dostupné jsou pouze na lékařský předpis kvůli jejich vysokému riziku návykovosti a dalších nežádoucích účinků. Při jejich užívání je nutné držet se instrukcí a doporučení lékaře či lékárníka, abychom zajistili jejich účinnost a zároveň bezpečnost.
Uklidňující a tlumivé účinky, na které je potřeba dávat pozor, mají i další léčiva!
Pokud užíváte některá z léků pro terapii úzkosti či nespavosti, je vždy nutné zkontrolovat, zda neužíváte i další léčiva, která mají tlumivý účinek. V kombinaci by se tlumivé účinky těchto přípravků sčítaly, a proto může být společné užití nebezpečné. S tímto problémem Vám vždy pomůže lékárník, který za pomoci Lékového záznamu může toto riziko zkontrolovat, případně doporučit upravení terapie. Nezapomínejte, že tlumivé účinky má i alkohol, a proto je v kombinaci s vyjmenovanými léky taktéž nevhodný!
Opioidní analgetika (opioidy)
Představují velmi účinný způsob jak tlumit silné akutní bolesti, nádorové bolesti a také chronické bolesti, jedním z vedlejší účinků je také sedativní působení, z těch nejznámějších můžeme jmenovat např. morfin, kodein a tramadol.
Antiepileptika
Léky, které potlačují projevy epilepsie (epileptické záchvaty), některá antiepileptika našla uplatnění také v jiných indikacích - léčbě bolesti, migrény a psychiatrických onemocnění (např. klonazepam, fenobarbital).
Antihistaminika
Léky používané k prevenci a léčbě alergických reakcí, sedativního účinku je u některých z nich využíváno záměrně (např. promethazin a bisulepin).
Myorelaxancia
Slouží k uvolnění (relaxaci) příčně pruhovaného (kosterního) svalstva, hypnosedativní účinek pozorujeme často u těch, která působí na centrální úrovni, mezi ně patří mefenoxalon a dále guaifenesin. Guaifenesin (dostupný bez lékařského předpisu např. v přípravcích Ataralgin®, Guajacuran®, Novo-Passit®) a kromě myorelaxačního a anxiolytického účinku má také mírný účinek expektorační (podporující vykašlávání).
Většina z těchto léků je vázána výdejem pouze na lékařský předpis! Před jejich užitím je vždy potřeba nejprve přečíst příbalovou informaci a řídit se uvedenými instrukcemi.
Krátkodobé a málo závažné potíže s úzkostí, nadměrným stresem nebo problémy se spánkem můžete řešit i se svým lékárníkem, který Vám pomůže vybrat některý z léčivých přípravků dostupných bez lékařského předpisu či doplňků stravy na bylinné bázi.
Bylinky na uklidnění nervů
Bylinky patří k tradičně užívaným přípravkům na zmírnění stresu, navození duševní rovnováhy a usnadnění usnutí. Často se byliny kombinují a užívají ve směsích. Nalézt je můžete ve formě extraktu v tobolkách, kapkách či sirupech a dále také v bylinných směsích ve formě čajů.
Meduňka lékařská (Melissa officinalis)
obsahuje éterické silice
čaj z listů meduňky uklidňuje, zmírňuje stres a uvolňuje; také zlepšuje spánek a podporuje dobré trávení
pomáhá uvolňovat stavy napětí
Kozlík lékařský (Valeriana officinalis)
je charakteristický svým zápachem
extrakt z kozlíku podporuje spánek bez nepříjemných vedlejších účinků klasických léků, zkracuje usínání a zlepšuje kvalitu spánku
současně působí proti strachu a úzkosti
mírně snižuje bolest
Mučenka pletní (Passiflora incarnata)
používá se pro své mírné sedativní účinky
tiší bolesti
uvolňuje stavy napětí a neklidu
Chmel otáčivý (Humulus lupulus)
zklidňuje podrážděnost a neklid, působí příznivě při poruchách spánku
Třezalka tečkovaná (Hypericum perforatum)
patří mezi nejúčinnější přírodní antidepresiva
má zklidňující účinky při nervozitě a nespavosti
nevýhodou je však řada omezení, která jsou odvozena z nežádoucích interakcí s mnoha jinými léčivy, čímž dochází k ovlivnění jejich účinnosti (např. antidepresiva, hormonální antikoncepce, léky proti srážení krve, antiepileptika, chemoterapeutika aj.)
oproti jiným lékům z kategorie antidepresiv má však minimální vedlejší účinky
k významným nežádoucím účinkům (při podávání vyšších dávek) patří fototoxicita, tedy závažná kožní reakce vyvolaná účinkem světelného záření, která se projevuje začervenáním, tvorbou puchýřů a nekrózami kůže
Hloh obecný (Crataegus laevigata)
vedle jeho hlavního pozitivního účinku na srdce a vysoký krevní tlak se rovněž využívá jeho uklidňujícího efektu při poruchách spánku, pocitech strachu a nervozity
Přírodní léky na uklidnění nervů
Lékárník Vám může pomoci vybrat některý z přídorních léků dostupných bez lékařského předpisu:
Persen® a Persen® Forte
- bylinné extrakty ve formě tablet
- jsou registrovány jako léky (mají kód SÚKL; podléhají přísnějším podmínkám registrace než doplňky stravy)
- obsahují extrakty z kozlíku, meduňky a máty
- jedná se o zklidňující léky, zmírňující úzkost a napomáhající navození kvalitního spánku
- nejsou vhodné pro děti do 12 let a pro těhotné a kojící ženy
- Persen® se hodí pro zmírnění úzkostí a neklidu; Persen® forte při obtížích s usínáním (užívá se 1 hodinu před usnutím)
Novo Passit®
- sirup se zklidňujícím účinkem
- obsahuje výtažky z mučenky a léčivou látku guaifenezin není vhodný pro děti do 12 let a pro těhotné a kojící ženy
- používá se u lehčích forem nespavosti, na zklidnění a zmírnění úzkosti, na zmírnění bolestí hlavy vyvolaných zvýšeným napětím
Lavekan®
- měkké tobolky s obsahem levandule lékařské (Lavandula officinalis)
- napomáhá k navození vnitřního klidu a tím lepšího spánku
- může poskytnout úlevu od svalového napětí, výkyvu nálad, poruch spánku a únavy
- šetrný a nenávykový přípravek, obvykle dobře snášen
- vhodný pro dospělé a dospívající od 18 let
K čemu je dobrý tryptofan?
Jednou z dalších možností jsou doplňky stravy obsahující esenciální aminokyselinu L-tryptofan. Jde o prekurzor pro tvorbu řady neurotransmiterů, které ovlivňují spánek a dobrou náladu, např. serotonin a melatonin. Jeho doplnění může být přínosné v případě poruchy nálad či léčbě deprese. Zvýšením serotoninu v organismu může podpořit zlepšení nálady, smyslových schopností a sociálního chování.
S výběrem vhodného přípravku s ohledem na vaše individuální potřeby vám v lékárně rádi poradíme. Pokud Vaše obtíže přetrvávají několik měsíců, nebo pokud se váš stav nezlepšuje, obraťte se na svého obvodního lékaře nebo vyhledejte pomoc psychologa.
Autor: PharmDr. Kateřina Ondrušová, Lékárna MEDIFIN, Praha
Revize (srpen 2024): PharmDr. Lucie Malečová, Ústavní lékárna IKEM, Praha
Přestože se článek věnuje dané problematice podrobně, doporučujeme vám poradit se o nejvhodnějším řešení a postupu s vaším lékárníkem, který dokáže nejlépe vyřešit vaše individuální potřeby.
VYUŽIJTE ON-LINE PORADNU
Ptejte se odborných farmaceutů na oblast léčiv on-line. Rádi Vám zodpoví dotazy související se správným užíváním, dávkováním či (ne)vhodným užíváním léků či lékovými interakcemi nebo s dalšími tématy z oblasti lékárenství. Poradna je anonymní, pro rychlejší a co nejpřesnější odpověď je třeba vyplnit potřebné informace o Vás.