Trápí Vás bolest v krku? Znáte její příčinu?

Pokud dojde ke vzniku bolesti v krku, je to varovný signál pro náš organismus, že není něco v pořádku. Správně si tedy pokládáme otázky: Jaká je příčina této bolesti? Jak se mohu vyléčit? Odpovědi na tyto otázky si probereme postupně.

Bolest v krku

Nejpravděpodobnější příčinou je vznik zánětu. Každý zánětlivý stav se projevuje otokem, zarudnutím, ztepláním a bolestí. Při diagnostice se lze zaměřit na popis charakteru a upřesnění místa bolesti, jelikož tyto informace pomohou ke stanovení dalšího léčebného postupu.

Virové infekce

K nákaze dochází obvykle tzv. kapénkovou infekcí. Dochází ke zvýšení tělesné teploty, zarudnutí a otoku horního patra, bez sekrece - při správné léčbě a dodržování režimových opatření trvá 5-7 dnů. Léčba může zahrnovat podání lokálních antiseptik nebo antiflogistik (protizánětlivě působících látek), popř. místně znecitlivujících látek (lokální anestetika), které pomáhají při silnější bolesti (např. při potížích s polykáním). Příkladem virových infekčních onemocnění je faryngitida, chřipka, mononukleóza.

Bakteriální infekce

Existuje několik bakterií, které mohou způsobovat zánět a tudíž bolest v krku. Většinou jde o druhy, které jsou tělu vlastní, ale při oslabení imunitních reakcí člověka dojde k jejich nerovnováze a přemnožení. Následně dojde k prudkému vzestupu osídlení krčních nebo nosohltanových mandlí (tonsilitida), hrtanové příklopky (epiglotitida) a hrtanu (laryngitida) těmito bakteriemi. Při bakteriální infekci dochází do 12 hodin v krvi k několikanásobnému zvýšení bílkoviny nazývané C- reaktivní protein a toho lze využít při diagnostice - tzv. CRP test (pozn. neslouží specificky pro diagnostiku infekcí v oblasti krku, ale pro bakteriální záněty v celém organismu). Jelikož se léčba infekce bakteriálního a virového původu liší, je důležité rozlišit původce onemocnění právě pomocí CRP testu.

K léčbě těchto zánětů bývají často nasazena účinná antibiotika (lokální, celková), kterými se bakterie v těle ničí. Ke snížení bolesti a otoku krku (do doby nástupu účinku antibiotik, pokud byla nasazena) lze využít lokální antiseptika a antiflogistika samostatně nebo v kombinaci s lokálními anestetiky jako u virových infekcí.

Kvasinkové infekce

Jsou způsobeny kmenem rodu kandida - jedná se o jednobuněčné houby, které se běžně v lidském organismu vyskytují. Avšak při snížení imunity organismu (např. pacienti po transplantaci, během onkologické léčby, užívající kortikosteroidy; vlivem stresu) může dojít k jejich přemnožení na sliznici dutiny ústní a rozšířením infekce až do oblasti krku. Poznáte ji vznikem aftů a bílého povlaku v dutině ústní (soor). Často jsou tato onemocnění provázena bolestí. Pro jejich léčbu se používají léčiva ze skupiny antimykotik, zejména nystatin, natamycin a klotrimazol, při komplikacích lze systémově podávat flukonazol, lze využít i výše zmíněná lokální antiseptika, antiflogistika a samozřejmě anestetika při bolestivém polykání (především před jídlem).

Alergická reakce

Může vzniknout jako reakce horních cest dýchacích na alergeny z vnějšího prostředí - např. zvířecí chlupy, pyly, prach, roztoče, cigaretový kouř či silně znečištěné ovzduší. Při těchto podnětech může dojít k podráždění v krku, pocitu bolesti a obvykle i ke kašli. Pro snížení obtíží se doporučuje zamezit dalšímu působení alergenu a rychlému užití léku působícího proti alergii (antihistaminikum), které sníží vylučování histaminu a zklidní potíže související s podrážděním dýchacích cest.

Onemocnění hlasivek

Projevuje se nejčastěji chrapotem a namáhavou řečí způsobenou otokem hlasivek z různých příčin (při vysoké zátěži hlasivek - moderátoři; po prochladnutí nebo pití chlazených nápojů). Na zmírnění otoku může dobře působit látka aescin, pozitivní účinek má kloktání slané vody (isotonický roztok, popř. minerální voda Vincentka) a vycumlání pastilek s obsahem panthenolu, který podporuje hojení. Samozřejmostí je udržování hlasivek (krku) v teple a v klidu (omezit řeč).

Trauma (úrazy, mechanická poškození)

Úrazy v oblasti krku nejsou neobvyklou příčinou bolesti v krku, často zejména u dětí v souvislosti s pozřením cizorodého tělesa a jeho uvíznutím v oblasti hrtanu nebo dokonce jeho vdechnutím. Takovéto případy patří do rukou odborníka, proto neprodleně kontaktujte rychlou záchranou pomoc.

Nádorová onemocnění

K nádorovému onemocnění může dojít i v oblasti hlavy a krku, proto při jakýchkoliv nevysvětlitelných příčinách slabé či nespecifické bolesti mimo výše popsané stavy, které jsou často provázené poruchou a bolestivým polykáním, zápachem z úst a dalšími nespecifickými celkovými obtížemi, vyhledejte odborného lékaře v oblasti ORL (otorhinolaryngologie) či onkologie. Jedná se například o nádory hrtanu, hrtanové příklopky, měkkého patra, mandlí, jazyka, hlasivek, slinných žláz. Nádory dutiny ústní a dýchacích cest jsou dávány do souvislosti s inhalací cigaretového kouře.

Poradenství v lékárně - odvykání kouření

Záněty štítné žlázy (tyreoiditidy)

Rozdělují se na akutní, subakutní a chronické. Akutní a subakutní jsou způsobeny bakteriální nebo virovou infekcí z krve (nedochází k nákaze kapénkovou infekcí). Projevují se otokem štítné žlázy, zarudnutím a horkostí kůže v její oblasti, bolest může vystřelovat až do oblasti brady či uší. Příčinou chronické tyreoiditidy jsou poruchy imunitního systému vlivem autoimunitních onemocnění nebo užívání léků snižujících imunitní reakce organismu (imunosupresiva). Léčba probíhá na základě přesného stanovení příčiny vzniku zánětu štítné žlázy. Často se užívají hormony štítné žlázy, jelikož vlivem zánětu dochází k poruchám jejich tvorby.

Bolest v krku tedy souvisí se širokou škálou onemocnění, jestliže se při zvolené léčbě Váš zdravotní stav nelepší, obraťte se na Vašeho lékárníka nebo praktického lékaře. Není výjimkou, že se jednotlivá onemocnění oblasti krku prolínají a může tak docházet ke komplikacím. Vždy pamatujte na preventivní opatření:

  • pití z čisté sklenice
  • hygienické mytí rukou před jídlem
  • pravidelné čištění zubů a ošetřování dutiny ústní
  • vhodné oblečení
  • desinfekce infekčního prostředí
  • vyhýbat se znečištěnému ovzduší a zakouřeným prostorám, omezit kouření

Proti bolesti v krku lze použít také analgetika, o jejichž užívání se poraďte ve Vaší lékárně.

Mgr. Magdalena Kalinayová

Ústavní lékárna IKEM

Přestože se článek věnuje dané problematice podrobně, doporučujeme vám poradit se o nejvhodnějším řešení a postupu s vaším lékárníkem, který dokáže nejlépe vyřešit vaše individuální potřeby.

aplikace lékárny v čr


VYUŽIJTE ON-LINE PORADNU

Ptejte se odborných farmaceutů na oblast léčiv on-line. Rádi Vám zodpoví dotazy související se správným užíváním, dávkováním či (ne)vhodným užíváním léků či lékovými interakcemi nebo s dalšími tématy z oblasti lékárenství. Poradna je anonymní, pro rychlejší a co nejpřesnější odpověď je třeba vyplnit potřebné informace o Vás.

Formulář pro on-line dotaz

Odpověď na Váš dotaz Vám bude odeslána v nejkratším možném čase, obvykle během 1 – 3 pracovních dní. Pokud by Váš dotaz přesahoval rámec kompetencí našich odborníků, informujeme Vás o tom a doporučíme Vám konzultaci u Vašeho ošetřujícího lékaře.

V případě otrav nebo podezření na předávkování léky kontaktujete Toxikologické informační středisko na telefonu

  • 224 919 293
  • 224 915 402

Otázka a odpověď budou v anonymizované podobě zveřejněny na našem portálu.

Vážíme si Vašeho soukromí

Tyto webové stránky používají k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies. Některé z nich jsou k fungování stránky nezbytné, ale o těch následujících můžete rozhodnout sami:
Přečtěte si naše zásady pro soubory cookie

Přihlásit se k odběru novinek