Tělesná teplota: Kdy a jak ji snižovat

Tělesná teplota je označení pro přirozenou teplotu každého organismu, při které dochází k jeho normálnímu fungování. Každý živočišný druh má trochu jinou tělesnou teplotu. Ta závisí na tělesné stavbě, metabolismu, životním prostředí a dalších faktorech.

zvýšená-teplota.jpg

Normální tělesná teplota u člověka je 36,0 až 36,9⁰C. Pokud tělesná teplota překročí 37 ⁰C, hovoříme o zvýšené teplotě. Jako horečku označujeme stav, kdy se tělesná teplota jedince zvýší nad 38 ⁰C.

Měření tělesné teploty

Nejvyšší teplota je ve středu našeho těla a směrem k povrchu klesá. Při měření teploty zjistíme poměrně značné rozdíly podle toho, kde jsme teplotu měřili.

Teplotu je možné měřit v podpaží, na čele, také v tělesných dutinách (rektálně, v ústech, v uchu), zde naměříme zpravidla vyšší hodnoty než při měření na povrchu těla. Rozdíl může činit až 1⁰C.

Možný rozsah normálních teplot

Místo měření teploty Obvyklá nejnižší teplota ve °C Nejvyšší možná teplota ve °C
rektálně 36,2 37,7
v ústní dutině 35,7 37,3
v podpaží 35,2 36,7
v uchu 35,8 36,9
na čele 35,8 36,9

V návodu každého teploměru je popis teploměru, informace, pro jaké měření je určen (např. ušní, čelní, rektální atd.), jak se měření provádí a jaké jsou při konkrétním způsobu měření normální hodnoty.

měření-teploty.jpgKdy dochází ke zvýšení teploty?

Tělesná teplota kolísá v různých denních a nočních hodinách, zvyšuje se při námaze nebo při přehřátí organismu vlivem vnějšího prostředí. Při některých patologických stavech dochází k nastavení vyšší tělesné teploty prostřednictvím hypothalamu, který hraje v lidském těle úlohu jakéhosi termostatu. Dochází k tomu při infekčních a zánětlivých onemocněních a některých nádorových onemocněních.

Zvýšenou teplotu nesnižujte pokaždé

Důležitou roli hraje zvýšení tělesné teploty při infekčních onemocněních, kdy pomáhá likvidovat mikroorganismy, které způsobily onemocnění.

Mnoho bakterií a virů má sníženou schopnost se množit při zvýšené teplotě, a některé zvýšená teplota dokonce zabíjí. Z toho vyplývá, že zvýšení tělesné teploty je jedním z nástrojů našeho těla, které používá v boji s infekcí.

Proto při infekčních onemocněních není účelné snižovat jen mírně zvýšenou tělesnou teplotu. Léky proti zvýšené teplotě většinou nasazujeme, až když teplota dosáhne hranice 38 ⁰C. Tím necháme imunitnímu systému dostatek prostoru pro obranu. Ovšem příliš vysoká tělesná teplota (nad 40 ⁰C) může působit na organismus škodlivě – způsobovat křeče, poruchy vědomí, nebo dokonce poškodit mozek.

Jak snižovat zvýšenou teplotu?

Při snižování zvýšené teploty máme několik možností. Obvykle lze podávat léky na bázi paracetamolu nebo ibuprofenu, nebo použít vlažnou sprchu nebo zábal. Nepoužíváme ledovou, ale jen vlažnou vodu. Zábaly neprovádíme, pokud má pacient horečku a současně studené ruce a nohy. Můžeme také přiložit chladné obklady na čelo a okolo zápěstí nebo okolo kotníků.

Při zvýšené teplotě má pacient zrychlený tep, dýchání a více se potí, a tak ztrácí více vody, kterou je vhodné doplňovat popíjením vlažných tekutin.

TIP: Přečtěte si, kdy je vhodné užívat léky s paracetamolem a kdy naopak paracetamol škodí

Kdy navštívit lékaře?

Lékaře je vhodné navštívit při zvýšené teplotě u dětí do tří měsíců věku, pak při horečce, kterou se nedaří vůbec srazit po dobu 24 hodin anebo když se horečky vracejí déle než tři dny za sebou.

PharmDr. Barbora Fialová

Lékárna SN Opava

Mohlo by vás zajímat:

Léčba chřipky: Pomoci může paracetamol i bylinky

Prevence rýmy a nachlazení

Jaké jsou možnosti posilování imunity u dětí?

Přestože se článek věnuje dané problematice podrobně, doporučujeme vám poradit se o nejvhodnějším řešení a postupu s vaším lékárníkem, který dokáže nejlépe vyřešit vaše individuální potřeby.

aplikace lékárny v čr


VYUŽIJTE ON-LINE PORADNU

Ptejte se odborných farmaceutů na oblast léčiv on-line. Rádi Vám zodpoví dotazy související se správným užíváním, dávkováním či (ne)vhodným užíváním léků či lékovými interakcemi nebo s dalšími tématy z oblasti lékárenství. Poradna je anonymní, pro rychlejší a co nejpřesnější odpověď je třeba vyplnit potřebné informace o Vás.

Formulář pro on-line dotaz

Odpověď na Váš dotaz Vám bude odeslána v nejkratším možném čase, obvykle během 1 – 3 pracovních dní. Pokud by Váš dotaz přesahoval rámec kompetencí našich odborníků, informujeme Vás o tom a doporučíme Vám konzultaci u Vašeho ošetřujícího lékaře.

V případě otrav nebo podezření na předávkování léky kontaktujete Toxikologické informační středisko na telefonu

  • 224 919 293
  • 224 915 402

Otázka a odpověď budou v anonymizované podobě zveřejněny na našem portálu.

Vážíme si Vašeho soukromí

Tyto webové stránky používají k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies. Některé z nich jsou k fungování stránky nezbytné, ale o těch následujících můžete rozhodnout sami:
Přečtěte si naše zásady pro soubory cookie

Přihlásit se k odběru novinek