Tea tree olej se získává z listů kajeputu střídavolistého (Melaleuca alternifolia). Domovem této rostliny je Nový Jižní Wales v Austrálii. Za označení „tea tree oil" (česky „čajovníkový olej") vděčíme pravděpodobně kapitánu Cookovi, který viděl australské domorodce popíjet jakýsi léčivý čaj právě z kajeputu. Tento název se vžil a je používán celosvětově. I u nás se častěji setkáme s termínem tea tree olej než s jeho českým ekvivalentem. Australané používali tento olej již odpradávna, zbytek světa s ním byl seznámen až v průběhu druhé světové války, kdy tvořil nedílnou součást lékárniček australských vojáků. Do objevení antibiotik měl nezastupitelné místo jako přírodní antibiotikum, antimykotikum a antiseptikum a byla po něm velká poptávka.
I dnes, kdy je přírodní medicína opět na vzestupu, má tea tree olej díky svým hojivým, protizánětlivým a antiseptickým účinkům (ničí choroboplodné zárodky) široké využití. Lokálně se dá aplikovat doslova od hlavy až k patě. Ovšem pozor, olej se nesmí polykat. Při vnitřním použití je toxický. Učinné látky obsažené v tea tree mají charakter terpenů. Jedná se o látky se svěží vůni podobnou myrtě a eukalyptu, někdy i kafru či citrónu. Hlavní účinnou látkou je terpinen-4-ol a právě ten je zodpovědný za silné antiseptické účinky. Aby byl tea tree olej dostatečně účinný, měl by obsahovat alespoň 30% terpinen-4-olu. V oleji ale nalezneme i látky, které mohou způsobit alergii nebo podráždění kůže. Za tyto účinky je zodpovědný především cineol, jehož obsah by měl být okolo 1,5%. Z tohoto důvodu by měl být tea tree olej podáván na větší plochy a u citlivých jedinců pouze ve zředěné formě.
100 % tea tree olej je k dostání v balení od 10 ml do 30 ml. Cenové rozpětí je přibližně od 100 – 180 Kč za malé balení, 300 – 380 Kč za velké balení. V závislosti na způsobu použití se olej používá koncentrovaný nebo ředěný, nebo se dají zakoupit již hotové kosmetické přípravky s obsahem tea tree. Pro pohodlnější aplikaci je možno opatřit si 100% tea tree olej v tyčince. Hodí se např. na opary, štípance či k dezinfekci drobných poranění.
Tea tree olej (tea tree olej) se dá použít na
Mastné vlasy, lupy i vši - Po umytí běžným šampónem se do kštice nakape asi 10 kapek tea tree olej, vetře se a nechá se chvíli působit, čímž se zabrání tvorbě lupů a odstraní se mastnota. Proti vším je doporučováno přidat tea tree olej do šampónu nebo zakoupit již hotový šampón s obsahem tea tree olej (např. Australian BodyCare® Intensive Cleansing Shampoo). K zahubení vší i hnid je třeba tea tree olej používat alespoň 2x týdně po dobu 2 až 3 týdnů. V období zvýšeného výskytu vší je možno používat přípravky s obsahem tea tree olej i preventivně.
Akné - tea tree olej dezinfikuje a zároveň vysušuje. Pár kapek se aplikuje přímo na pupínek nebo pro snadnější použití je k dostání i tyčinka s kuličkovým aplikátorem (např. Australian BodyCare® Spot Stick). Na čištění problematické pleti a stažení pórů lze použít pleťovou vodou a tonikum (např. Australian BodyCare® Facial Toner), čistící gel (např. Dr.Müller Tea Tree Oil® čisticí gel na obličej) nebo mast (např. Dr. Popov® Tea Tree mast).
Ucpaný nos nebo dutiny - Cca 10 kapek tea tree olej se přidá do horké vodní lázně a inhaluje se nejlépe 3x denně po dobu minimálně 4 dnů. Pro pohodlnější aplikaci jsou k dostání i nosní kapky s tea tree olej (např. Dr. Popov® Nosní olej s Tea Tree). Také je možné nakapat pár kapek na kapesník a položit na noc vedle polštáře nebo přidat 3 – 10 kapek do zvlhčovače vzduchu, případně olej kápnout na mokrou látkovou plenu nebo ručník a umístit do blízkosti topení nebo na něj.
Opary, afty, koutky – tea tree olej se nanese několikrát denně na postižená místa. Péči je možno doplnit výplachy úst vlažným roztokem z 0,5 dcl vody a 5 kapek oleje. Tento roztok lze kloktat i při bolestech v krku.
Krvácení dásní, záněty dásní a paradentózu - Postižená místa se potřou malým množstvím tea tree olej. Dále je možno připravit si roztok, který se kloktá 3x denně. Do skleničky s vlažnou vodou se přidá cca 10 kapek tea tree olej, připravený roztok se nechá v ústech působit několik minut.
Zubní povlak - 3 - 5 kapek čistého tea tree olej se přidá do vody a dvakrát denně se kloktá. Pár kapek je možné přidat i přímo na zubní kartáček nebo použít např. Dr.Müller Tea Tree Oil® zubní pasta antibacterial.
Puchýře, odřeniny, drobné rány - Místo je potřeba dobře opláchnout čistou vodou a poté nanést několik kapek tea tree olej.
Popáleniny - Na popáleniny se doporučuje přikládat chladné obklady s ředěným tea tree olej.
Bolesti svalů a kloubů – Na postižená místa několikrát denně vmasírovat tea tree olej. Dále je možno přidat si cca 10 kapek tea tree olej i do horké koupele.
Bodavý hmyz, klíšťata - Olejíček lze použít jak na vydezinfikování kůže po odstranění klíštěte (ne na ještě přisáté klíště!), tak i na zklidnění po štípnutí komárem či jiným hmyzem. Postižené místo se pokape pár kapkami a nechá zaschnout. Aplikace se několikrát dle potřeby opakuje. Tea tree olej díky své kafrové vůni působí i jako přírodní repelent. Stačí rozetřít několik kapek oleje na nechráněná místa pokožky. Zde je nutno vyzkoušet působení tea tree olej nejdříve na menší ploše kůže. Jak již bylo zmíněno výše, u některých osob může tea tree olej vyvolat podráždění či alergii. Nebo je možné tea tree olej naředit do rozprašovače.
Vaginální infekce - Několik kapek tea tree olej lze přidat do vodní lázně nebo je možno použít přípravek Australian BodyCare® Femigel. Tento vaginální gel v podobě jednotlivých ampulek pro aplikaci přímo do pochvy je účinný při prevenci vaginálních infekcí i při prvních projevech svědění a pálení. Pro hygienu intimních oblastí se nedoporučují používat klasická mýdla. I zde přináší tea tree olej řešení, např. v podobě Dr.Müller Tea Tree Oil®pěna pro intimní hygienu.
Bradavice - Olej se na postižené místo nanáší 2 – 4x denně dokud bradavice nezmizí.
Plísně na nohou - tea tree olej se aplikuje na postižené místo 3x denně. Proti zvýšené potivosti a zápachu nohou lze použít např. Dr.Müller Tea Tree Oil® masážní krém na nohy.
Použití tea tree oleje se sice nedoporučuje u dětí do 3 let kvůli riziku alergie, i přesto ale tea tree olej najde uplatnění nejspíš v každé domácnosti. Hodí se nejen jako „všelék" doma i na cestách, ale i na čistění a dezinfekci podlah, koupelen, nádobí v myčce, proti plísním, na dezinfekci prádla (např. plen) a pohlcování zápachu, ale i proti vnějším parazitům u některých domácích zvířat (nedoporučuje se u koček, které se často čistí a mohlo by dojít k otravě). Možné je i použití tea tree olej do aromalampy k dezinfekci vzduchu při virózách a k usnadnění dýchání. Tea tree olej patří k jednomu z nejsilnějších přírodních antiseptik. Důkazem jeho mimořádné účinnosti je mimo jiné i působení na kandidy a zlatého stafylokoka.
PharmDr. Nora Tůmová
Lékárna Mendlovo náměstí, Brno
Přestože se článek věnuje dané problematice podrobně, doporučujeme vám poradit se o nejvhodnějším řešení a postupu s vaším lékárníkem, který dokáže nejlépe vyřešit vaše individuální potřeby.
VYUŽIJTE ON-LINE PORADNU
Ptejte se odborných farmaceutů na oblast léčiv on-line. Rádi Vám zodpoví dotazy související se správným užíváním, dávkováním či (ne)vhodným užíváním léků či lékovými interakcemi nebo s dalšími tématy z oblasti lékárenství. Poradna je anonymní, pro rychlejší a co nejpřesnější odpověď je třeba vyplnit potřebné informace o Vás.