Obvazový materiál se používá k ošetření, překrytí, ochraně a zpevnění poraněné části těla a během chirurgických zákroků. Dělí se podle materiálu a způsobu použití. Materiál je buď čistě přírodní (len, bavlna, celulóza), s přidáním syntetických vláken (latex) nebo celý syntetický. Obvazový materiál může být tkaný (elastické obinadlo, trojcípý šátek atd.) nebo netkaný (vata, rouška atd.).
Fixační obinadla
Tradiční verze fixačního obinadla představuje hydrofilní obinadlo (propouští sekret z rány) pro široké použití (především pro spolehlivou fixaci krytí na ráně), lze jej pořídit v různých velikostech a ve sterilní i nesterilní variantě. Fixační obinadla mohou být elastická a přilnavá (k upevnění polstrovaných materiálů, kanyl, dlah při léčbě zlomenin), jsou určena zejména pro fixaci kloubů a oblých částí těla, většinou ve sterilní i nesterilní variantě (např. Peha-crepp®, Peha-haft®, Matolast® superelastické fixační obinadlo se svorkou a s tažností až 130%).
Mezi fixační obinadla můžeme zařadit i sádrové obvazy, které slouží k udržení napravené zlomeniny ve správném postavení a k její imobilizaci až do zhojení. Aplikace sádrového obvazu je ovšem léčebný výkon a patří do rukou lékaře.
TIP: Repelenty proti klíšťatům a komárům. Pomůže chemie i přírodní repelenty
Hotové obvazy
Jsou snadno a rychle použitelné na ošetření drobných i rozsáhlých ran. Vhodné jsou zejména při použití v předlékařské první pomoci (jsou součástí autolékárniček, lékárniček na pracovišti, v domácnosti, na táborech apod.). Lze pořídit např. hotový obvaz č. 2, který obsahuje kromě sterilního obinadla pevně připevněný savý gázový polštářek. Hotový obvaz č. 3 obsahuje 2 savé gázové polštářky atd.
Kompresivní obinadla a punčochy
U onemocnění žilního a mízního systému dolních i horních končetin patří kompresivní léčba k základním léčebným opatřením. Kompresivní terapií omezujeme průtok chorobně změněnými povrchovými žilami, zvyšujeme průtok hlubokými žilami a zmenšujeme otok. Aplikují se například i při léčbě bércových vředů. Optimální komprese lze docílit elastickými obinadly nebo kompresivními elastickými punčochami.
Obinadla dělíme na krátkotažná a dlouhotažná
Krátkotažná obinadla (např. Ideal® s tažností 80 %, Idealflex® s tažností 90 %, Lenkideal®), jsou méně roztažitelná než dlouhotažná obinadla, ale jsou lépe snášena v klidu (i v noci). Jsou vhodná v akutní fázi onemocnění. Pokud je krátkotažné obinadlo přiloženo správně, může být na končetině ponecháno až 3 dny (s výjimkou akutního stavu s velkým otokem). Tato obinadla jsou vhodná pro všechny formy chronické žilní choroby a mízních otoků a lze je používat po celý léčebný proces. Pořídit můžeme i krátkotažné elastické obinadlo, které je samodržící (např. Idealast®-haft).
Dlouhotažná obinadla (např. Idealtex® s tažností 135 %) nejsou vhodná pro akutní fázi ošetřování, přestože jsou pro svoji elasticitu a snadnou aplikaci velice oblíbená. Vyvíjí na povrchu obvázaného místa trvalý tlak, nikdy se proto neaplikují během klidu a spánku, na noc se odstraňují.
Kompresivní elastické punčochy se používají k dlouhodobému léčení stabilizovaných chronických pacientů. Punčochy jsou vždy dlouhotažné, proto je nutno je na noc sundávat. Podle tlaku, který vyvíjí kolem oblasti kotníku, jsou rozděleny do čtyř kompresních tříd:
I. Lehká komprese – v rámci prevence při dědičném sklonu k tvorbě křečových žil (varixů) a během těhotenství, při pocitu únavy nebo slabosti nohou, při cestování u rizikových pacientů k prevenci otoků (např. Maxis® Travel).
II. Středně silná komprese – pro zátěžová období (např. dlouhé stání), udržení stavu po operacích varixů.
III. Silná komprese – pro léčbu chronické žilní nedostatečnosti.
IV. Extra silná komprese – při těžkých otocích.
Jednou z možností při léčbě bércových vředů je tzv. kompresivní systém, který se skládá ze dvou punčoch. Výhodou je nenáročná aplikace (je vždy zásadní pro úspěch léčby) a neomezená pohyblivost. Oblékání je snadnější, pacient nepotřebuje odbornou asistenci. Horní punčocha je určena pouze na denní nošení, spodní punčochu lze nosit celých 24 hodin (včetně noci).
K upevnění obinadel, která nejsou samodržící, slouží obvazové svorky. V lékárnách se dají koupit po kusech (k upevnění jednoho obvazu obvykle postačí dvě obvazové svorky).
Pruban
Jde o vysoce elastický síťový obvaz se širokými oky, určený k rychlé fixaci krytí ran na kterémkoli místě těla. Prubany se číslují podle velikosti a použití (č. 1 jednotlivé prsty, č. 2 více prstů, č. 3 zápěstí, chodilo a kotník, č. 4 loket, koleno a kotník, č. 5 a 6 loket a koleno, č. 7 a 8 rameno a hlava, č. 9 a 10 hrudník a stehno, č. 12 a 14 objemnější trup). Pruban se přizpůsobuje tvaru těla i při extrémních pohybech. Lze jej vyvařovat.
Bandáž
Používá se k fixaci kloubů a svalů, zpevní například koleno, kotník, zápěstí či loket, aniž by výrazně omezovala v pohybu. Bandáže mohou pomoci zmírnit bolest po zranění (např. při sportu), pohmoždění a usnadní rekonvalescenci.
Příbuznou skupinou bandáží jsou ortézy, které bývají vyrobeny z pevnějšího materiálu než bandáže (z plastu, pevné tkaniny atd.), danou oblast fixují velice pevně.
Tejpovací páska
Jedná se o neelastickou, silně lepící náplasťovou pásku. Slouží ke zpevnění svalů, šlach a kloubů namáhaných nejčastěji při sportování, při bolestech zad a páteře, při vykloubení ramene nebo při migrénách. Existuje v několika velikostech. Tejpovací páskou jde ovšem například zpevnit i bříško těhotné ženy (jako prevence rozestupu přímých břišních svalů). Aplikaci tejpovací pásky je potřeba dobře nacvičit, vždy by vám ji nejdříve měl předvést odborník (např. fyzioterapeut, někteří lékárníci), ideálně opakovaně.
Trojcípý šátek
Trojcípý šátek je nesterilní obvazový materiál z netkaného textilu. Je jednotlivě zabalený, a proto je okamžitě použitelný v předlékařské první pomoci (je součást autolékárniček aj.), při poranění k fixaci končetin apod.
Mastný tyl
Mastný tyl je porézní (houbovité) krytí, které bývá napuštěno neutrální lanolinovou (hydrofobní) mastí (např. Atrauman®) nebo bílou vazelínou pro velmi citlivou pokožku (např. Grassolind®). Umožňuje odvádění sekretu a šetrný převaz rány, k ráně se nepřilepuje. Je sterilní. Může například obsahovat částice stříbra, které mají antibakteriální efekt, a tím chrání ránu před infekcí (např. Atrauman® Ag).
Mastný tyl se aplikuje přímo na ránu (např. bércový vřed, popálenina apod.), následně se přiloží kompres (měl by přesahovat ránu ze všech stran cca o 5 cm) a ten přilepíme k pokožce náplastí (u malých ran) nebo použijeme fixační obvaz.
Kompresy
Kompresy jsou savé, prodyšné a měkké polštářky. Jsou k dostání ve sterilní i nesterilní variantě a dělí se podle materiálu, a tím i způsobu použití.
Gázové kompresy (např. Sterilux®) se používají všestranně, zejména při prvním ošetření znečistěných, infikovaných i mokvajících ran.
Buničité vysoce savé kompresy (např. Zetuvit®) jsou určené k ošetření velmi mokvajících ran (zamezují prosáknutí a současně umožňují ráně dýchat).
Kompresy z netkaného textilu (např. Medicomp®) slouží k všeobecnému ošetření ran, mají vyšší absorpční schopnost (vhodné při masivnějším krvácení) a snadněji se stříhají než klasická gáza.
Obvazová vata, obvazová buničina v přířezech nebo vinutá (např. Pehazell®), dělená (např. Pur-Zellin®), tampony z gázy, Pervin/Perlan® role
Obvazovou vatu a obvazovou buničinu použijeme v domácnosti častěji pro občasné hygienické účely. Dělené buničité polštářky slouží k dezinfekci pokožky před injekcemi (také existují jednorázové polštářky napuštěné dezinfekčním roztokem prodávané po kusech) a můžeme je použít jako savé polštářky při drobných poraněních, k vyčištění dětského nosu apod. Tampony jsou určeny k odsávání krve a sekretů při ošetření povrchových ran. Pervin/Perlan® role je jednorázová netkaná textilie vyrobená z přírodní viskózy, používá se nejčastěji jako podložka pod pacienty, žínka, ručník, utěrka, bryndák atd. Je oblíbená pro svoji mimořádnou savost, pevnost, odolnost proti oděru a zdravotně nezávadnému přírodnímu materiálu příjemnému na dotyk.
Postřikové obvazy
Jedná se o aseptické krytí ran, čistých malých poranění. Aplikují se na suchou pokožku a nechají se zaschnout (aplikace se opakuje v případě potřeby po 3 dnech). Známé jsou pod označením „tekuté obvazy" či „plastické obvazy" (např. Akutol®).
V lékárně vám s výběrem vhodného obvazového materiálu rádi pomůžeme.
Mgr. Monika Mikulková
Lékárna Sfinx Brno
Mohlo by vás zajímat:
Domácí lékárnička: Co patří do standardní výbavy pro domácí léčení?
Dezinfekce na ruce, na čištění drobných ran i lehkých zánětů očí
Přestože se článek věnuje dané problematice podrobně, doporučujeme vám poradit se o nejvhodnějším řešení a postupu s vaším lékárníkem, který dokáže nejlépe vyřešit vaše individuální potřeby.
VYUŽIJTE ON-LINE PORADNU
Ptejte se odborných farmaceutů na oblast léčiv on-line. Rádi Vám zodpoví dotazy související se správným užíváním, dávkováním či (ne)vhodným užíváním léků či lékovými interakcemi nebo s dalšími tématy z oblasti lékárenství. Poradna je anonymní, pro rychlejší a co nejpřesnější odpověď je třeba vyplnit potřebné informace o Vás.